BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

O książce

(Bez)sens słabości. Dialog wiary z niewiarą o wykluczeniu

Ocena:
(1 opinii)

Ta książka jest rozmową i spotkaniem dwóch osób, które wiele różni, ale łączy wola dialogu, pragnienie poznania i zrozumienia. To zetknięcie się dwóch światów, dwóch punktów widzenia i dwóch osobowości, które podejmują próbę określenia, czym w istocie jest niepełnosprawność i wykluczenie.

Kristeva i Vanier wierzą w potrzebę dokonania cywilizacyjnej korekty. Oboje zdają sobie sprawę, że „Kościół podupada i zajmuje coraz mniej miejsca w naszych społeczeństwach i w umysłach ludzi”. Trzeba budować nowy humanizm, taki, w którym „wiara religijna niekoniecznie będzie miała swoje miejsce”. Będą go tworzyć ateiści razem z wierzącymi, w imię wartości wspólnych dla humanizmu i Ewangelii. O tym mówi ta książka. Na tym polega jej rewelacyjność. Ten dwugłos nie ma odpowiedników na polskim gruncie. Vanier mówi głosem, jakiego nie słychać w naszym Kościele. Kristeva ma inną perspektywę niż polski neo-ateizm. To są głosy przyszłości, w które warto się wsłuchać.

z przedmowy Tadeusza Sobolewskiego

Julia Kristeva znana lewicowa intelektualistka pisząca po francusku i mieszkająca we Francji, zainteresowana szczególnie rolą kobiety, a także opcją na rzecz ubogich i niepełnosprawnych obecną na różne sposoby w historii Kościoła. Zaangażowana w ruch społeczny walczący o podmiotowość osób niepełnosprawnych. Prywatnie matka upośledzonego umysłowo mężczyzny.

Jean Vanier założyciel rozsianych po całym świecie wspólnot L’Arche, w których osoby upośledzone żyją i pracują razem z opiekunami różnych narodowości, kultur i wyznań. L’Arche dokonała „przewrotu kopernikańskiego”: Do tej pory mówiliśmy, że należy pomagać ludziom ubogim, lecz L’Arche daje świadectwo o tym, że to ubodzy nam pomagają.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

świetna

Czytając, już myślałam o osobach, którym na pewno sprezentuję ją. Bardzo potrzebna ksiażka, bo Jean Vanier ociepla świat swoją bezwarunkową miłością, a Julia Kristewa " dopomysla" i swoim autorytetem wzmacnia to, co On robi na co dzień. Nie sądziłam, że za Zachodzie opiekunowie niepełnosprawnych borykają się z podobnymi problemami i że wszędzie kierunek zmian może być zły. Jean Vanier mówi: róbmy mimo, Kristewa: róbmy i zmieniajmy- jeśli cokolwiek się uda. Świetna lektura dla "pomagaczy"

autor opinii: Izabela Kędzierska

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 245
Wydawnictwo: W drodze
Wydanie: Poznań 2012
ISBN: 978-83-7033-816-9

Zobacz również

(Bez)sens słabości. Dialog wiary z niewiarą o wykluczeniu
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...