BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

O książce

Katarzyna ze Sieny

Ocena:
(2 opinii)

Rajmund spędził prawie całą noc, czytając notatki Thomasa delle Fonte. Od niemal pięciu lat był spowiednikiem tej niezwykłej i zdumiewającej dziewczyny. Katarzyna spragniona była absolutu, dążyła do doskonałości. Prowokowała swoim uporem. Bezkompromisowa i bezlitosna wobec bojaźliwych, nieustępliwa wobec wątpiących, łagodna wobec zwyciężonych i pokornych. Delikatna jak kwiat, nieugięta jak miecz. Żarliwa. Żarliwa ogniem, który niszczył każdą przeszkodę. Serce dominikanina było pełne zamętu. Nadal nie potrafił zgłębić tajemnicy miłości Katarzyny. Pragnął raz jeszcze rozmawiać z jej matką.

Podstarzały i schorowany Rajmund z Kapui, generał zakonu dominikanów, jest usilnie proszony o spisanie życia Katarzyny ze Sieny, którą znał jako przyjaciel i spowiednik, której towarzyszył w podróżach. Katarzyna od paru lat nie żyje. Rajmund zaczyna odtwarzać minione zdarzenia: o pierwszym, nie znanym mu okresie życia Katarzyny opowiada mu jej stara matka, późniejsze, w których Rajmund już uczestniczył, odtwarza z pamięci, z notatek, z relacji świadków.

Powieść jest pełna faktów i informacji. Pokazuje grozę tamtych czasów: rywalizację miedzy miastami włoskimi, między Włochami i Francją, wszechobecną przemoc i okrucieństwo, ataki dżumy, wobec których ludzie są całkowicie bezbronni, niemoralność i podziały wśród wyższego duchowieństwa, polityczne i psychologiczne przyczyny i skutki przebywania papieża w Awinionie.

To relacja o miejscach i wydarzeniach, w który wpisany jest obraz mentalności ówczesnych ludzi, a na tym barwnym tle rysuje się postać Katarzyny, pokazana od dzieciństwa do chwili śmierci. To postać, która nie daje się w żaden sposób zaszufladkować, ani w ówczesnych, ani w dzisiejszych kategoriach. Pokazana jest jej niezależność, determinacja w działaniu, odwaga, radykalizm, ale też kontrowersje, jakie budziła jej osoba i działalność.

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Grafomania?

Chyba ktoś używa słów, których znaczenia do końca nie zna. Książka to bardzo cenne źródło informacji dla wszystkich interesujących się życiem tej wielkiej dominikańskiej mistyczki.

autor opinii: Beata Jezierska

.

Okrutna grafomania. Warto przeczytać tylko dla danych historycznych.

autor opinii: Notto

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 272
Wydawnictwo: W drodze
Wydanie: Poznań 2005
ISBN: 83-7033-550-0

Zobacz również

Katarzyna ze Sieny
Nakład wyczerpany
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...