BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

O książce

Pajacyk Pinokio i jego Pan

We Włoszech bajce Collodiego przypisywano wiele znaczeń, interpretując ją na różne sposoby. Zawsze jednak uznawana była za dzieło agnostyczne i laickie. Kardynał Biffi zafascynowany prosto opowiedzianą historią, przez lata próbował zrozumieć co takiego go w niej zafascynowało. W zawartych w książce pytaniach o sens istnienia zobaczył głęboko ukryte wartości i prawdy chrześcijańskie. Pinokio to obraz człowieka, który ucieka od swego Stwórcy i nieustannie go poszukuje. Chce stać się w pełni człowiekiem i narodzić się na nowo lecz nie może oderwać się od swojej "drewnianej natury". Prawda może być opowiedziana na różne sposoby? Czasami najwięcej prawdy jest w historii, która wydaje się być bajką.

Kardynał Giacomo Biffi, emerytowany arcybiskup Bolonii, urodził się 13 czerwca 1928 roku. Święcenia kapłańskie otrzymał 23 grudnia 1950 roku. Wykładał teologię w seminariach Archidiecezji Mediolańskiej. Był proboszczem w Legnano oraz w parafii św. Andrzeja w Mediolanie. W 1974 roku został wikariuszem biskupim archidiecezji mediolańskiej do spraw kultury, a w 1975 roku został dyrektorem Lombardzkiego Instytutu Pastoralnego. W ramach prac Instytutu pełnił funkcję przewodniczącego Komisji Rytu Ambrozjańskiego. W 1975 roku został biskupem pomocniczym, a rok później otrzymał sakrę biskupią.19 kwietnia 1984 roku został mianowany arcybiskupem Bolonii i pozostał nim do 16 listopada 2003 roku. 23 maja 1985 roku został wyniesiony do godności kardynalskiej. W 1989 roku prowadził rekolekcje wielkopostne dla Kurii Rzymskiej. Był członkiem Kongregacji ds. Duchowieństwa, ds. Ewangelizacji Narodów oraz ds. Wychowania Katolickiego. Autor licznych publikacji teologicznych i katechetycznych.

Pinokia uważałem zawsze za mięczaka, Błękitną Wróżkę za ofiarę losu, ale po lekturze tej książki zmieniłem zdanie! Pinokio to wielka metafora naszego losu, jest jak my wszyscy - drewniany. Czy stać nas na przemianę, o której mowa w tej książce?

Wojciech Jędrzejewski OP duszpasterz studentów w Łodzi

Świetna lektura! Prawdziwy traktat filozoficzno-teologiczny o ludzkim pragnieniu szczęścia napisany ze śródziemnomorską lekkością i polotem. Smaczne włoskie danie!

Grzegorz Chrzanowski OP rektor Kolegium Filozoficzno-Teologicznego oo. Dominikanów w Krakowie

Pinokio dla dorosłych? Owszem, trafne wyobrażenie naszego losu drewnianych chrześcijan. Zwłaszcza, że jeśli na serio posłuchać Gadającego Świerszcza - Sumienia; Błękitnej Wróżki - Kościoła, to jest szansa, by stać się kimś prawdziwym.

Maciej Biskup OP magister dominikańskiego nowicjatu w Poznaniu

Cała droga, którą pokonuje bohater jest drogą do dojrzałości, a walka która stacza, ma być jej potwierdzeniem.

Bruno Bettelheim, Cudowne i pożyteczne. O znaczeniu i wartościach baśni.

Interpretacja może być nadużyciem, ale może być również wskazówką, poznaj oryginalny komentarz do "znanej" wszystkim bajki.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 216
Wydawnictwo: W drodze
Wydanie: Poznań 2005
ISBN: 83-7033-548-9

Zobacz również

Pajacyk Pinokio i jego Pan
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...