BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

O książce

Teofil

Ocena:
(1 opinii)

Choć historycy nie są pewni, kim był Teofil, który jest adresatem zarówno Ewangelii Łukasza, jak i Dziejów Apostolskich, książka O`Briena przedstawia go jako kochającego, choć agnostycznego wuja św. Łukasza.

Teofil przygarnia Łukasza, którego rodzice stali się ofiarami epidemii i pomaga mu wrócić do zdrowia (Teofil jest lekarzem).

Teofil i jego żona Paeonia wychowują Łukasza jak własnego syna i ten z czasem uznaje Teofila za ojca, przyjmując nie tylko zawód Teofila, ale także jego miłość do greckiej literatury i filozofii.

Łukasz opuszcza wioskę jako młody człowiek, porzucając zawód (a także perspektywę małżeństwa) i staje się członkiem tego, co było wówczas uważane za niebezpieczną sektę żydowską.

Teofil wyrusza w podróż, aby przywieźć swojego ulubionego adoptowanego syna z powrotem. Tymczasem Łukasz, wówczas już ewangelista, jeśli nie święty, ma inne plany.

Teofil wyniósł greckie ideały mądrości i rozumu do rangi bóstw, więc Łukasz nie spodziewa się, że wuj przyjmie jego opowieści z drugiej ręki jako artykuły wiary i namawia swego uczonego ojca do osobistej rozmowy ze świadkami i przekonania się osobiście.

Teofil niechętnie zgadza się, ale pod warunkiem, że będzie mógł porozmawiać z każdym, nie tylko ze zwolennikami Jezusa.

I tak dowiadujemy się o fascynujących spotkaniach, m.in. z Azar Bar Hiramem (pan młody z Kany) i Eleazarem Ben Efrayimem (Łazarzem), ale także z Barakiem, fałszywym prorokiem oraz faryzeuszem, który chełpił się swoim udziałem w zdradzeniu Jezusa (choć nie chciał podać imienia).

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Ciekawa

Warto przeczytać - zachęcam i polecam

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Liczba stron: 424
Wydawnictwo: M
Wydanie: Kraków 2010
ISBN: 978-83-7595-293-3

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Teofil
39.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 2-3 dni
  • Dostawa za jedyne 7,99 zł
    - sprawdź
Mogą Cię również zainteresować książki...