BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

Katalog autorów

Św. Józef Sebastian Pelczar

(ur. 1842 w Korczynie, zm. 1924 w Przemyślu), biskup rzymskokatolicki, założyciel Zgromadzenia Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, święty Kościoła katolickiego.

Urodził się na Podkarpaciu we wsi Korczyna, w rodzinie Wojciecha i Marianny z Mięsowiczów. Od najmłodszych lat zdradzał talent do nauki. Szkołę ludową ukończył w Rzeszowie, gimnazjum w Przemyślu. Tam też, w 1860 podjął studia w Wyższym Seminarium Duchownym.

W 1864 przyjął święcenia kapłańskie. Przez pierwsze półtora roku pracował jako wikariusz w Samborze, wkrótce później wysłano go do Rzymu, gdzie w latach 1866–1868 studiował równocześnie na dwóch rzymskich uczelniach: Collegium Romanum (obecnie Uniwersytet Gregoriański) i w Instytucie św. Apolinarego (obecnie Uniwersytet Laterański).

Po powrocie do kraju zaczął pracę w seminarium przemyskim, a następnie na Uniwersytecie Jagiellońskim. Pełnił tam obowiązki profesora i dziekana Wydziału Teologicznego, a w latach 1882–1883 został rektorem.

Członek Towarzystwa św. Wincentego à Paulo oraz Towarzystwa Oświaty Ludowej, w którym przez 16 lat pełnił funkcję prezesa. Zajmował się zakładaniem czytelni i wypożyczalni książek, wydawaniem i rozprowadzaniem książek wśród ludu, przeprowadzaniem bezpłatnych wykładów. Założył również szkołę dla służących.

W 1891 poddał myśl utworzenia Bractwa NMP Królowej Korony Polskiej, które oprócz celów religijnych, miało opiekować się rzemieślnikami, biednymi, sierotami i sługami (zwłaszcza chorymi i pozbawionymi pracy). W 1894 założył w Krakowie Zgromadzenie Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego, których głównym celem miało być szerzenie Królestwa miłości Serca Jezusowego, przez okazywanie miłości wobec dziewcząt, chorych i wszystkich ludzi potrzebujących pomocy.

W 1899 został mianowany biskupem pomocniczym diecezji przemyskiej i biskupem tytularnym Miletopolis, a po śmierci bp. Łukasza Soleckiego biskupem diecezjalnym.

Jego spuścizna pisarska obejmuje dzieła teologiczne, historyczne, z dziedziny prawa kanonicznego, podręczniki, modlitewniki, listy pasterskie, mowy i kazania.

W 1991 został beatyfikowany w Rzeszowie przez papieża Jana Pawła II, a w 2003 kanonizowany na placu św. Piotra w Rzymie. Relikwie świętego znajdują się w kościele archikatedralnym pod wezwaniem św. Jana Chrzciciela w Przemyślu. W Krakowie czczony jest w sposób szczególny w kościele Służebnic Najświętszego Serca Jezusowego. Po utworzeniu diecezji rzeszowskiej został jej patronem.

Jego wspomnienie liturgiczne w Kościele katolickim obchodzone jest 19 stycznia.

Zobacz książki, których autorem jest Św. Józef Sebastian Pelczar