BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

Katalog autorów

Michael Novak

(ur. 1933 w Johnstown), amerykański konserwatysta, filozof, teolog, ekonomista, publicysta.

Urodził się w rodzinie słowacko-amerykańskiej. Uzyskał tytuł licencjata z zakresu filozofii i sztuk pięknych w Stonehill College oraz z teologii na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie (1958). Tytuł magistra z zakresu historii i filozofii religii zdobył na Uniwersytecie Harwardzkim w 1966. Przez pewien czas zamierzał napisać tam również doktorat z zakresu filozofii religii, ale zrezygnował z tego pomysłu, ze względu na – jego zdaniem – zbyt analityczny i redukcjonistyczny profil studiów filozoficznych. Zaraz potem rozpoczął pracę pisarską.

Był korespondentem amerykańskiego czasopisma “Natinal Catholic Reporter” z Drugiego Soboru Watykańskiego oraz autorem książki “The Open Church”, będącej dziennikarskim podsumowaniem tych wydarzeń. W tym samym czasie opublikował również dwie powieści “The Tiber Was Silver” (1961) i “Naked I Leave” (1970).

Dzięki przyjaźni z prezbiteriańskim teologiem, Robertam MacAfee Brownem, jeszcze z czasu soboru watykańskiego II, w latach 1965–1968 dostał pracę na Wydziale Humanistycznym w Uniwersytecie Standforda (był tam pierwszym w historii katolickim wykładowcą). Napisał wtedy “A Time to Built” (podejmując problem przekonań, seksulaności oraz wojny), “A Theology for Radical Politics” (1969) oraz “Politics: Realism and Imagination”.

W latach 1969–1972 został profesorem nowo założonej szkoły State University of New York w Old Westbury, Long Island. W latach 1973–1974 uruchomił program humanistyczny Fundacji Rockefellera. W 1976 przyjął propozycję pracy na Uniwersytecie w Syrakuzach jako wykładowca teologii. Następnie pracował jako profesor amerykanistyki w Uniwersytecie Notre-Dame, a w 1978 przyłączył się do American Enterprise Institute jako profesor rezydent. Pracuje tam do dzisiaj.

Publikował w wielu czasopismach, łącznie z “First Things” i “National Review”. Jest autorem 25 książek z dziedziny filozofii i teologii kultury. W 1994 otrzymał nagrodę Templetona. Wykładał gościnnie w Krakowie na temat nauczania społecznego Kościoła “The Free Society and Tertium Millenium”, podczas sesji naukowej zorganizowanej przez Instytut Tertio Millennio.

Zobacz książki, których autorem jest Michael Novak