TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Philip Zimbardo

(ur. 1933), znany amerykański psycholog, emerytowany profesor psychologii Uniwersytu Stanforda, autor tzw. eksperymentu więziennego (Stanford, 1971) oraz wielu bestsellerowych książek z zakresu psychologii społecznej.

Absolwent Broollyn College (1954) oraz Yale University, gdzie zdobył tytuł doktora (1959). W latach 1960–1967 wykładał m.in. na uniwersytetach: Yale, Columbia, Bernard College i Nowojorskim. W swojej pracy naukowej zajmował się wieloma dziedzinami psychologii, z czego najbardziej znane są jego odkrycia z zakresu psychologii społecznej oraz badania nad nieśmiałością. Autor przetłumaczaczonej na 10 języków książki “Nieśmiałość. Co to jest? Jak sobie z nią radzić?” (Shyness: What it is, What to do about it, 1990), a także pomysłodawca i założyciel Kliniki Nieśmiałości w Palo Alto. Efektem jego badań nad psychologią zła, terroryzmu i dehumanizacji jest wydana w 2007 przełomowa książka “Efekt Lucyfera: Dlaczego dobrzy ludzie czynią zło?” (The Lucifer Effect: Understanding How Good People Turn Evil, 2007).

Nazwisko profesora Zimbardo na stałe zapisało się w historii psychologii dzięki kontrowersyjnemu eksperymentowi, na podstawie którego wysnuł teorię, że rola, jaką człowiek pełni w społeczeństwie wywiera silny wpływ na jego zachowanie. W eksperymencie wzięło udział ponad 20 zdrowych studentów ochotników, których umieszczono w zainscenizowanym więzieniu i losowo podzielono na dwie grupy: skazanych oraz strażników. Po sześciu dniach eksperyment trzeba było przerwać, gdyż studenci zbyt mocno zaczęli wcielać się w swoje role. Strażnicy zaczęli postępować brutalnie i sadystycznie w stosunku do więźniów. Pojawiła się groźba, że sytuacja wymknie się spod kontroli. Do przerwania eksperymentu profesora Zimbardo przekonywała jego asystentka, późniejsza żona, Christina Maslach (z pochodzenia Polka). Całość została udokumentowana w postaci filmu “Cicha furia”, który dostępny jest w Polsce od roku 2007.

Wielokrotnie nagradzany za swoje badania, zrobił wiele dla swojej dyscypliny, popularyzując ją w setkach publikacji, artykułów oraz książek, jak choćby w podręczniku “Psychologia i życie” (Psychology and Life), najdłużej sprzedawanej książce w Stanach Zjednoczonych.

Zobacz książki, których autorem jest Philip Zimbardo