TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Jacek Dukaj

(ur. 1974 w Tarnowie), pisarz, autor fantastyki.

Szkołę średnią ukończył w Tarnowie, później studiował filozofię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Reprezentuje nurt fantastyki (głównie science fiction oraz fantasy).

Zadebiutował napisanym w wieku 16 lat opowiadaniem “Złota Galera” (1990), które opublikowano w miesięczniku “Fantastyka”. Kolejne opowiadania ukazywały się w magazynach “Fenix”, a także “Nowa Fantastyka”. W 1997 wydał pierwszą książkę “Xavras Wyżryn”. Swój kunszt literacki – charakteryzujący się oryginalnością i zaskakującymi pomysłami – potwierdził zbiorem opowiadań “W kraju niewiernych” (2000), jak również powieścią “Czarne oceany” (2001).

Kolejnym dziełem autora były “Inne Pieśni” (2003). Na kartach powieści autor dowodzi, że konwencja fantastyczna pozwala odszukać odpowiedź na istotne pytania dotyczące zarówno istoty, jak i porządku świata oraz przyszłości, jaka czeka gatunek ludzki.

Następne wydane powieści to “Perfekcyjna niedoskonałość” (2004) i “Lód” (2007). Ostania pozycja została przyjęta przez czytelników ze szczególnym entuzjazmem. Zebrała również pochwały od krytyków. Opowiadanie “Katedra” zainspirowało Tomasza Bagińskiego do stworzenia krótkiego animowanego filmu pod tym samym tytułem, który w 2003 był nominowany do Oskara.

Spod pióra Dukaja wyszły także:“Córka Łupieżcy” (2002), “Wroniec” (2009), “Extensa” (2002).

Jest wielokrotnym laureatem nagrody im. Janusza A. Zajdla. Powieść “Lód” (2007) przyniosła mu także prestiżową Nagrodę Fundacji im. Kościelskich.

Zobacz książki, których autorem jest Jacek Dukaj