TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Szymon Hołownia

(ur. 1976 w Białymstoku), polski dziennikarz, publicysta oraz autor książek.

Ukończył Liceum Ogólnokształcące Społecznego Towarzystwa Oświatowego w Białymstoku. Jest absolwentem psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie. Dwukrotnie przebywał w nowicjacie zakonu dominikanów. Pracował jako ratownik medyczny. Założył białostocki oddział fundacji Pomoc Maltańska.

Jako dziennikarz zajmuje się przede wszystkim tematyką religijną. Współpracował z największymi redakcjami prasowymi w Polsce – zarówno świeckimi, jak i wyznaniowymi – oraz radiem PiN i VoxFm. W 2006 prowadził w TVP1 program "Po prostu pytam", a od września 2007 robi przegląd prasy w "Dzień Dobry TVN". Od 2008 razem z Marcinem Prokopem współprowadził w telewizji TVN pięć edycji programu "Mam talent!". Pod koniec 2012 uruchomił portal internetowy Stacja 7.

W latach 1997–2000 był redaktorem działu kultury "Gazety Wyborczej", a w latach 2001–2004 felietonistą i redaktorem działu społecznego "Newsweek Polska". Związany był również z czasopismem "Ozon", "Kultura Popularna", "Machina","Przewodnik Katolicki", "Więź", "Wprost", a także z "Tygodnikiem Powszechnym" i "Rzeczpospolitą" (redaktor działu "Plus Minus"). Obecnie jest publicystą czasopisma "Newsweek Polska" i dyrektorem programowym Religia.tv.

Książki jego autorstwa cieszą się dużą popularnością. Znany jest m.in. z publikacji: "Bóg. Życie i twórczość" (2010), "Kościół dla średnio zaawansowanych" (2010), "Tabletki z krzyżykiem" (2007), "Ludzie na walizkach" (2008) oraz "Monopol na zbawienie" (2009).

Hołownia był wielokrotnie nominowany i nagradzany za działalność publicystyczną. Został wyróżniony m.in. dwiema nagrodami Grand Press (2006 i 2007), Ostrym Piórem oraz nagrodą Ślad im. bp. Jana Chrapka. W 2008 otrzymał nagrodę MediaTory, przyznawaną przez studentów dziennikarstwa uczelni z całej Polski, a za 2010 przyznano mu Wiktora publiczności.

Zobacz książki, których autorem jest Szymon Hołownia