TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Vladimir Volkoff

właśc. Władimir Wołkow (ur. 1932 w Paryżu, zm. 2005 w Bourdeilles), francuski pisarz rosyjskiego pochodzenia. Cioteczny wnuk kompozytora Piotra Czajkowskiego, absolwent Sorbony, profesor Uniwersytetu w Liège, oficer wywiadu francuskiego w czasie wojny algierskiej.

Autor znanych w Polsce teorii propagandy i dezinformacji. Twórca książek opartych o konwencję powieści szpiegowskiej, którą – jak zauważają krytycy – wykorzystuje jako pretekst do stawiania zarówno pytań, jak i diagnoz dotyczących kondycji współczesnego świata, kryzysu państwowości oraz upadku europejskiej demokracji. Pisze o psychologicznym aspekcie manipulacji.

Twórczość Volkoffa znana i ceniona jest bardziej na Zachodzie niż w Polsce, choć tematy, które porusza (np. krytyka komunizmu) z pewnością są bliskie polskiemu czytelnikowi.

W swej najbardziej znanej książce “Montaż” (1986, 2005), pisarz kreśli świat szpiegowskich rozgrywek, czyniąc bohatera, agenta literackiego, jednocześnie oficerem wywiadu, uczestniczącym w tytułowej, wielkiej operacji służb specjalnych. Inne tytuły Volkoffa, które pojawiły się na polskim rynku czytelniczym, to “Gość Papieża” (2005), “Carskie sieroty” (2006), “Werbunek” (2007), “Kroniki angielskie” (2007), “Spisek” (2008), “Kontrakt” (2009), “Oprawca” (2010).

Zobacz książki, których autorem jest Vladimir Volkoff