TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Josemaria Escriva

Josemaria Escriva de Balaguer (ur. 1902 w Barbastro, zm. 1975 w Rzymie), kapłan, założyciel Opus Dei, święty Kościoła rzymskokatolickiego.

Przyjął świecenia kapłańskie w 1925 w Saragossie. W Madrycie, do którego przeniósł się dwa lata później, angażował się w pracę duszpasterską we wszystkich środowiskach. Szczególnie bliski był mu los biednych i bezdomnych z dzielnic marginesu społecznego, a także osób nieuleczalnie chorych i umierających.

Był założycielem instytucji Opus Dei (łac. Dzieło Boże), którą powołał do życia w 1928. Głównym przesłaniem tej organizacji Kościoła katolickiego jest dążenie do świętości pośród świata. Działa ona obecnie w 61 krajach i zrzesza ponad 87 tys. członków – zarówno osoby duchowne, jak i świeckie. Głównym mottem dla członków Opus Dei są słowa ich założyciela: “Uświęcać pracę, uświęcać się w pracy, uświęcać się poprzez pracę”. Escriva był przekonany, że dobrze wykonywana praca daje człowiekowi możliwość rozwoju własnej osobowości i świadczy o jego godności.

6 października 2002 papież Jan Paweł II ogłosił Josemarię Escrivę świętym.

Wielką popularnością, również w Polsce, cieszy się książka Escrivy “Droga. Bruzda. Kuźnia” (2001). Wydane zostały także jego homilie m.in. “To Chrystus przechodzi” (2009), “Przyjaciele Boga” (2012), “O Eucharystii” (2005), a także zbiory jego myśli: “Sekret wytrwałości” (2010), “Myśli na każdy dzień” (2010).

Zobacz książki, których autorem jest Josemaria Escriva