TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Raniero Cantalamessa

(ur. 1934 w Colli del Tronto w Marchii), włoski teolog katolicki, biblista, franciszkanin kapucyn, doktor teologii i literatury klasycznej. Kaznodzieja Domu Papieskiego.

Wstąpił do Zakonu Braci Mniejszych Kapucynów, w 1958 przyjął święcenia kapłańskie. Doktoryzował się z teologii na uniwersytecie we Fryburgu Szwajcarskim oraz z literatury klasycznej na Uniwersytecie Katolickim Sacro Cuore w Mediolanie, gdzie wykładał do 1979. Był członkiem Międzynarodowej Komisji Teologicznej (1975–1981). Po 1975 całkowicie poświęcił się duszpasterstwu i kierownictwu duchowemu, wiążąc swoją działalność z ruchem Odnowy w Duchu Świętym.

Od 1980 jest kaznodzieją Domu Papieskiego – głosi rekolekcje adwentowe, wielkopostne oraz prowadzi dni skupienia. Jest autorem dużej liczby publikacji, tłumaczonej także na język polski, m.in.: “Przygotujcie drogi Pańskie” (Preparate le vie del Signore, 1997), “Tajemnica Przemienienia” (Il Mistero della Trasfigurazione, 2002), “Tajemnica Wielkanocy” (Il Mistero della Pasqua, 2002) czy “Wspominając błogosławioną Mękę” (Ricordando la beata Passione, 2007).

W głoszonym słowie niejednokrotnie odwołuje się do tematu ekumenizmu. Często zapraszany jest do wspólnot anglikańskich i luterańskich. Jego myśl teologiczna odznacza się wielką głębią, a jej fundamentem jest modlitwa i medytacja tajemnicy żywego Boga. Dzięki otwarciu na mądrość i działanie Ducha Świętego, uczy miłości do Kościoła.

W 2010 otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Maceracie.

Zobacz książki, których autorem jest Raniero Cantalamessa