TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Anna Świderkówna

właśc. Anna Świderek (ur. 1925 w Warszawie, zm. 2008 tamże) polska biblistka, filolog klasyczny, historyk literatury, papirolog oraz tłumaczka. Profesor Uniwersytetu Warszawskiego (przez ponad 30 lat kierownik Zakładu Papirologii UW) oraz popularyzatorka wiedzy o antyku i Biblii.

W czasie wojny brała udział w powstaniu warszawskim. Była też więźniarką niemieckiego obozu jenieckiego. W 1946 podjęła studia na kierunku filologii klasycznej w Uniwersytecie Warszawskim. Ukończyła je w 1949. W 1962 objęła kierownictwo Katedrą Papirologii Uniwersytetu Warszawskiego. W 1986 uzyskała tytuł profesora zwyczajnego. W późniejszym okresie swojej działalności naukowej i literackiej szczególną uwagę poświęciła Biblii oraz jej roli w historii kultury. Napisała o tym wiele książek i artykułów. Najbardziej znany z nich jest kilkuczęściowy cykl “Rozmowy o Biblii” (1994–2006). W swoich publikacjach podejmowała również wątki osobiste. Pisała m.in. o sensie i roli wiary chrześcijańskiej, o doświadczeniach wojny oraz swoim rozwoju duchowym. Badaczka w młodości rozważała wstąpienie do zakonu benedyktynek.

Do końca życia współpracowała z warszawskim Radiem Józef, tworząc cotygodniową audycję z udziałem słuchaczy – ”Prawie wszystko o Biblii” (nazwa audycji pochodziła od tytułu jednej z książek Anny Świderkówny) oraz z Radiem Maryja, prowadząc tam audycje o tematyce biblijnej.

Prowadziła poświęcone Biblii cotygodniowe spotkania, które odbywały się na plebanii sanktuarium św. Andrzeja Boboli przy ul. Rakowieckiej w Warszawie. Brała udział w organizowanych przez Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci obozach dla młodzieży wybitnie uzdolnionej.

Pochowana została na Cmentarzu Powązkowskim. Pośmiertnie odznaczono ją Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Ci, którzy ją znali, najbardziej cenili w niej połączenie ogromnej wiedzy i mądrości z niesamowitą skromnością. Miała szczególną zdolność zjednywania sobie czytelników przystępnym stylem swoich książek. Wśród tytułów, które zasługują na wyróżnienie, oprócz wspomnianego wcześniej cyklu, są książki: ”Biblia a człowiek współczesny” (2005), “Bogowie zeszli z Olimpu” (1991), “Hellada królów”(1969) czy “Nie tylko o Biblii” (2006). Była redaktorką “Słownika pisarzy antycznych”. W jej dorobku znajdują się liczne tłumaczenia z łaciny i greki.

Zobacz książki, których autorem jest Anna Świderkówna