TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Cezary Harasimowicz

(ur. 1955 w Łodzi), polski aktor, dramaturg i pisarz, wybitny scenarzysta.

W 1980 ukończył Studium Aktorskie przy Teatrze Polskim we Wrocławiu, a kilka lat później również Studium Scenariuszowe przy PWSFTviT w Łodzi.

W autorskich scenariuszach porusza bardzo trudne problemy, będące bolączką współczesnego mu pokolenia. Jego kunszt artystyczny został doceniony, kiedy pod koniec lat 80. otrzymał Nagrodę Europejskiej Akademii Filmowej za scenariusz do filmu “300 mil do nieba”, który opowiada o wielkim pragnieniu wolności, jej poszukiwaniu i trudnej drodze do spełnienia marzeń. Ukazuje również tkwiącą w ludziach potrzebę ucieczki przed szarą, przygnębiającą rzeczywistością do kraju za żelazną kurtyną, utożsamianego z biblijną Ziemią Obiecaną.

Prestiżowym wyróżnieniem była także nagroda w konkursie ”Hartley-Merrill” w Stanach Zjednoczonych, w którym zdobył pierwsze miejsce za scenariusz do filmu “Bandyta”. W oparciu o jego scenariusze powstało kilka filmów fabularnych, a także seriali i spektakli Teatru TV. Prowadził także w telewizji talk-show. Obecnie wykłada scenopisarstwo. Jest członkiem Europejskiej Akademii Filmowej.

Harasimowicz jest autorem wielu powieści. Najnowsza z nich, zatytułowana “Victoria” (2007), opowiada o miłości i ludzkich namiętnościach. Kanwą wydarzeń jest sukces polskiej armii pod Wiedniem za czasów Jana III Sobieskiego. W książce nie brakuje trudnych pytań, dotyczących koegzystencji chrześcijaństwa i islamu. Problem ten wydaje się być niezwykle aktualny w dzisiejszych czasach.

Zobacz książki, których autorem jest Cezary Harasimowicz