TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Clive Staples Lewis

(ur. 1898 w Belfaście, zm. 1963 w Oksfordzie), angielski pisarz, historyk, filozof i teolog.

Urodził się w rodzinie anglikańskiej, ale jeszcze przed rozpoczęciem studiów stał się osobą niewierzącą. W okresie dzieciństwa razem z bratem układał baśnie. Jego mama zmarła, gdy miał dziewięć lat. Uczęszczał do prywatnych szkół, rozwijając wybitny talent do nauki języków obcych.

Jako dziewiętnastolatek trafił na front I wojny światowej. W okopach francuskich przebywał półtora roku. Wspomnienia z tego okresu znalazły odzwierciedlenie w jego debiutanckim tomiku poezji.

Studiował na Uniwersytecie Oksfordzkim. W 1922 otrzymał tytuł bakałarza literatury. W następnym roku otrzymał państwowe wyróżnienie jako najlepszy student w Anglii. Później pracował jako wykładowca literatury średniowiecznej i renesansowej w słynnym Magdalen College w Oksfordzie. Odznaczał się wielką erudycją i poczuciem humoru, przez co cieszył się ogromną popularnością.

Jako młody człowiek stopniowo odrzucał ateizm. Przyczynił się do tego m.in. jego związek z działających w Oksfordzie kręgiem Inklingów. Należeli do niego także John Ronald Reuel Tolkien, Charles Williams oraz Owen Barfield. Była to nieformalna grupa zajmująca się dyskusjami na temat roli i kształtu literatury.

Lewis powrócił do chrześcijaństwa i Kościoła anglikańskiego w wieku 33 lat. Nawrócenie to miało niebagatelny wpływ na jego twórczość. Oprócz elementów fantasy oraz science fiction jego dzieła zawierają również wiele motywów religijnych. Lewis jest ceniony zarówno przez anglikanów, jak i przez chrześcijan innych wyznań.

Do najbardziej znanych prac autorstwa Lewisa należy cykl dla dzieci "Opowieści z Narnii" (1949-1954). Większość tytułów składających się na tę sagę doczekała się ekranizacji. Innym dziełem, na które warto zwrócić uwagę są "Listy starego diabła do młodego" (1942). W tej ostatniej książce autor podejmuje próbę opisania mechanizmu działania zła. Lewis pisał także eseje religijno-filozoficzne.

W wieku 59 lat ożenił się z Joy Gresham, amerykańską poetką i pisarką. Pod wpływem lektury jego książek kobieta (z pochodzenia żydówka, a następnie radykalna komunistka) nawróciła się na chrześcijaństwo. Po czterech latach małżeństwa zmarła na raka. Dwa lata później, w wieku 65 lat, zmarł również Lewis. Został pochowany na cmentarzu koło kościoła św. Trójcy w Oksfordzie.

Zobacz książki, których autorem jest Clive Staples Lewis