TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Frank Herbert

Franklin Patrick Herbert (ur. 1920 w Takoma, zm. 1986 w Madison), amerykański pisarz.

Uznawany jest za jednego z najwybitniejszych amerykańskich przedstawicieli literatury science fiction. W swojej twórczości silnie koncentruje się wokół człowieka, jego natury, możliwości oraz zagrożeń, czyhających na niego m.in. ze strony systemów totalitarnych i wymykającej się spod kontroli techniki. Niejednokrotnie porusza również problem narkomanii.

Już jako ośmioletni chłopiec wiedział, że chce zostać pisarzem. W szkole średniej interesował się dziennikarstwem. Był absolwentem Uniwersytetu w Seattle. W czasie II wojny światowej pełnił służbę w marynarce wojennej. Po wojnie wykonywał wiele prac, m.in. redaktora gazet, reportera, komentatora radiowego, fotografa.

Pierwszą wydaną przez Herberta książką z gatunku fantastyki była powieść “Dragon in the Sea” (1956). Kolejną powieścią była “Diuna” opublikowana w całości w 1965. Została entuzjastycznie przyjęta przez czytelników i spotkała się z uznaniem krytyków. Za tę powieść autor został uhonorowany prestiżowymi nagrodami Hugo i Nebula. Po wielkim sukcesie “Diuny” jej twórca napisał “Kroniki Diuny”, czyli serię książek będących jej kontynuacją. W ten sposób powstała saga, która zdaniem wielu krytyków stanowi najlepszy na świecie cykl powieści z nurtu science-fiction.

Dzięki pozostawionym zapiskom, materiałom i notatkom, prace nad kolejnymi tomami serii rozpoczął po śmierci Herberta jego syn, Brian. Tworzy je we współpracy z Kevinem J. Andersonem.

Zobacz książki, których autorem jest Frank Herbert