TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Lloyd C. Douglas

(ur. 1877 w Columbia City, zm. 1951 w Los Angeles), amerykański polityk, pisarz.

Był synem pastora. Sam również przez wiele lat posługiwał jako duchowny. W 1933 w pełni poświęcił się pisaniu. W swych powieściach poruszał kwestie moralne i religijne. Był jednym z najpopularniejszych pisarzy w Ameryce w latach 30. ubiegłego stulecia.

Pierwsza powieść, zatytułowana “Wspaniała Obsesja” (Magnificent Obsession, 1929), przyniosła mu wielką sławę. Kolejnymi dziełami autora były m.in.: “Forgive Us Our Trespesses”, “Green Light”, “Doctor Hudson's Secret Journal”.

Największą popularność przyniosły mu jednak powieści “Szata” (The Robe, 1942) i “Wielki Rybak” (The Big Fisherman, 1948). Bohaterem pierwszej z nich jest młody rzymski żołnierz o imieniu Marcellus, który wykonuje rozkaz ukrzyżowania człowieka. Skazańcem jest Jezus. Marcellus, rzucając kośćmi, wygrywa szatę Chrystusa. Staje się ona powodem jego poszukiwań prawdy o ukrzyżowanym, co diametralnie zmienia jego dotychczasowe życie. Powieść doczekała się adaptacji filmowej, w której rolę głównego bohatera zagrał Richard Burton. “Wielki Rybak” stanowi niejako kontynuację “Szaty”. Opowiada o losach świętego Piotra, który pomimo zaparcia się Jezusa, potrafi wybaczyć sobie i odnajduje w swym sercu tyle odwagi i siły, aby pozostać Mu wiernym aż do męczeńskiej śmierci.

Ostatnim, niedokończonym dziełem autora była autobiografia zatytułowana “Time To Remember”. Douglas zmarł w 1951 przed napisaniem zaplanowanego drugiego tomu. Zamierzenia te po jego śmierci zrealizowały jego dwie córki, pisząc “The Shape of Sunday”.

Zobacz książki, których autorem jest Lloyd C. Douglas