TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Budapeszt

Zdaniem UNESCO Budapeszt jest jedną z najpiękniejszych stolic świata.

Nieco ponad stuletnie miasto, pełne fascynujących kontrastów, nosi w sobie dziedzictwo rzymskiego Aquincum i średniowiecznej Budy.

Wzgórza w prawobrzeżnym mieście wznoszą się stromo nad idealną równiną miasta lewobrzeżnego, a industrialne dzielnice po jednej stronie rzeki współistnieją z rezerwatami przyrody, lasami i jaskiniami na drugim brzegu. Stuletnie wille, współczesne pałacyki w ogrodach i szare blokowiska, nowoczesne centra handlowe i niewielkie sklepiki, luksusowe pasaże i stuletnie podwórka, zatłoczone ulice i rozległe kąpieliska – wszystko to składa się na niepowtarzalną atmosferę Budapesztu. Efekt niepowtarzalności potęgują niezrozumiałe napisy i taki sam język rozbrzmiewający na ulicach.

Szeroki Dunaj i potężna sylwetka parlamentu to najbardziej charakterystyczne elementy węgierskiej stolicy. Motyw ten pojawia się często na planach miasta, okładkach książek, kartkach pocztowych i oczywiście pamiątkowych zdjęciach. Majestatyczna rzeka i monumentalny budynek na jej brzegu są symbolem być może najbardziej urokliwego ze wszystkich wielkich miast nad Dunajem. Parlament z łukami, kolumnami, bramami i wieżyczkami, kopułami i szczytami jest świadectwem bezprzykładnej gorączki budowlanej końca XIX i początku XX w., której Budapeszt zawdzięcza swój niepowtarzalny charakter urbanistyczny. Płynący przez środek miasta Dunaj dzieli je na dwie nierówne części: pagórkowatą Budę i równinny Peszt.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Pascal
Autor: Matthias Rub
Rok wydania: 2004
Ilość stron: 128
Wymiar [mm]: 105x190
EAN: 9783829762236
ISBN: 3-8297-6223-2
ID: 126761

Zobacz również

Budapeszt
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...