TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka

Ocena:
(1 opinii)

Niezwykły tom poetycko-prozatorski przygotowany na 90. rocznicę urodzin księdza Jana Twardowskiego, przypadającą 1 czerwca 2005 r. Zawiera 90 motywów - haseł ułożonych alfabetycznie od "A" jak "Anioł" do "Ż" jak "Życie", prezentujących wiodące w twórczości Autora tematy, które przez lata podejmował. Pokazuje tym samym głębię osobowości wychowawcy wielu pokoleń czytelników.

"Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka" zawiera nie tylko znane, cenione i lubiane wiersze, ale także wybrane refleksje ewangeliczne, fragmenty felietonów, wywiadów i opowiadań dla dzieci. Tym samym uzmysławia bogactwo warsztatowe Jana Twardowskiego i pokazuje go jako poetę, myśliciela, kaznodzieję, felietonistę, wnikliwego i dowcipnego obserwatora życia.

Różnorodność tematyczna zebranych w jednym tomie tekstów przybliża autora, który od wielu już lat przyciąga niebanalnym sposobem pisania liczne pokolenia czytelników bez ograniczeń wiekowych, spragnionych wspólnego poszukiwania odpowiedzi na trudne pytania, zachęconych pogodną, pełną wiary, niemoralizującą postawą Jana Twardowskiego - księdza zdziwionego, pełnego podziwu dla Boga i Jego stworzenia. Księdza, który nie nawracając - nawraca, nie pouczając, uczy patrzenia na świat oczyma pełnymi zgody, cierpliwie pokazującego nierzadko ukryte dobro.

Zarówno starannie wybrane z całego dorobku wiersze, przeniknięte duchem wiary, nadziei i miłości, uśmiechem i humorem, jak i formułowane w tym samym duchu myśli prozą, trafnie charakteryzują postawę i dorobek laureata licznych, nie tylko literackich nagród - Jana Twardowskiego.

Autorką wyboru tekstów i koncepcji całości jest Aleksandra Iwanowska, wieloletnia edytorka i znawczyni twórczości ks. Twardowskiego, adiunkt Uniwersytetu Gdańskiego, która opatrzyła tom posłowiem, kalendarium i bibliografią. "Budzić nadzieję" zawiera wybór myśli przekazywanych przez Księdza w różnych miejscach i okolicznościach, w licznych wywiadach, a także podczas homilii w warszawskim kościele sióstr wizytek. Tematami rozważań są m.in. cierpliwość i czas, humor i kubek z jednym uchem, miłość za Bóg zapłać, modlitwa i nawrócenie, a także odkupienie, wakacje, wieś i uśmiech. Każda myśl prozą ilustrowana jest wierszem, istotnym dla danego tematu.

Zbiór wierszy i prozy opatrzony został szczegółową bibliografią twórczości ks. Jana Twardowskiego, wykazującą tytuły tomów wierszy, książek dla dzieci, felietonów, myśli, aforyzmów, wspomnień, anegdot, tłumaczeń, wydanych w osobnych tomach, a także odnotowującą przejawy recepcji twórczości w formie koncertów, wystaw, filmów dokumentalnych, spektakli i monografii. Całości dopełniają reprodukcje obrazów Józefa Chełmońskiego.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Piękna i wzruszająca

Piękne opisy wschodniej Polski. Zazwyczaj nie przepadam za opisami przyrody. w tej książce jestem nimi zachwycona. Ciepła opowieść o spotkaniu po latach. Wiara w przeznaczenie i opiekę zmarłych bliskich dodaje nam utwierdzenia we własne rozmyślania.

autor opinii: Jadwiga Janicka

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Bellona
Autor: ks. Jan Twardowski
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 390
Wymiar [mm]: 200x270
EAN: 9788311107519
ISBN: 9788311107519
ID: 56974

Zobacz również

Budzić nadzieję. Abecadło dziewięćdziesięciolatka
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...