TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Chwała Grunwaldu

Ocena:
(1 opinii)

Album dedykowany jest pamięci niestrudzonych obrońców wartości chrześcijańskich i patriotycznych, tragicznie zmarłych w pobliżu Lasu Katyńskiego Lecha Kaczyńskiego i Ryszarda Kaczorowskiego.

Monumentalny album (296 stron, ponad 300 fotografii) wydany w roku 600-lecia bitwy pod Grunwaldem. Zwycięstwo grunwaldzkie zajmuje niezwykłe miejsce w tradycji historycznej i świadomości Polaków, po czasy współczesne kształtuje naszą dumę narodową. Album ten przedstawia zarówno wiarygodny obraz średniowiecznej Polski, konfliktu polsko-krzyżackiego i samej bitwy, jak i trwanie do dziś wspaniałych tradycji i pamięci o chwale polskiego oręża.

Dzięki przystępnemu esejowi historyka, prof. Krzysztofa Ożoga i obszernym opisom zdjęć autorstwa twórcy albumu Leszka Sosnowskiego, poznajemy realia epoki i szczegóły przebiegu bitwy. Adam Bujak zaś jak zwykle znalazł się z aparatem tam, gdzie dzieją się rzeczy ważne i ciekawe. Tym razem odbył podróż śladem przygotowań do bitwy, podążył drogą, którą pod Grunwald dotarły polskie wojska, aby wreszcie w stroju giermka uczestniczyć w inscenizacji bitwy na polach Grunwaldu. Ślady potęgi militarnej walczących stron zapisały się we wspaniałych pomnikach architektury.

W albumie zaprezentowano ponad 40 zamków i warowni, m.in. Wawel, tzw. Orle Gniazda, Malbork, Gniew. Na pełnych dynamiki fotografiach Adama Bujaka wre bitwa, mienią się kolorami średniowieczne stroje, łopocą chorągwie, szarżują konie, kruszą się kopie, miecze błyszczą w promieniach lipcowego słońca. Jedno z największych europejskich przedsięwzięć rekonstrukcyjnych to także historyczne miasteczko rycerzy i rzemieślników. To wielkie widowisko plenerowe, żywa lekcja historii, która gromadzi ponad 100-tysięczne tłumy widzów i tysiące odtwórców, także z zagranicy. A wszystko to dobitnie świadczy dziś o nieprzemijającej chwale Grunwaldu.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Piękna lekcja historii

Świetna książka na 600-lecie bitwy pod Grunwaldem, zwłaszcza że mnóstwo osób kojarzy z nią tylko datę roczną. Spodobało mi się to, że pokazano nie tylko fakty historyczne i ciekawie ujęto opowieść o całej wojnie i jej początkach, ale też to, że do dziś piękna tradycja żyje i jest podtrzymywana przez konfraternie rycerskie.
Myślę, że właśnie takie podejście, jak w albumie, pokazuje, jak ciekawą i atrakcyjną nauką jest historia.

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Biały Kruk
Autor: Leszek Sosnowski
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 296
Wymiar [mm]: 245x320
EAN: 9788375530858
ISBN: 978-83-7553-085-8
ID: 172659

Zobacz również

Chwała Grunwaldu
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...