TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Chwała krucjat

Znakomicie napisana, obalająca rozpowszechnione mity historia zbrojnych wypraw, mających na celu odzyskanie chrześcijańskich ziem zagrabionych przez muzułmanów.

Wyprawy krzyżowe należą do najbardziej zafałszowanych i źle rozumianych wydarzeń w historii Kościoła. Ich obraz w masowej, ukształtowanej przez media, książki i filmy, wyobraźni jest przesycony ciemnymi barwami, a odpowiedzialność za krucjaty należy do standardowego katalogu oskarżeń wobec Kościoła.

Tyle że, jak udowadnia autor „Chwały krucjat”, współczesne badania naukowe jednoznacznie wskazują, że ów obraz niewiele ma wspólnego z rzeczywistością.

Steve Weidenkopf postawił sobie za cel ukazanie prawdziwej, opartej na najnowszych ustaleniach badaczy, historii krucjat. Prezentuje te wyprawy w ich historycznym kontekście, pokazując to, czego możemy krzyżowcom zazdrościć i co stanowi rzeczywistą chwałę krucjat.

Nie oznacza to bynajmniej wybielania tego, co było w nich niegodziwe, złe czy zbrodnicze. Autor nie tworzy wyidealizowanej laurki, lecz przedstawia rzeczywiste historie mężczyzn i kobiet z krwi i kości, którzy kierowali się w swoich wyborach szczerą wiarą i wartościami, nie wahając się dla nich porzucić swego komfortu i zaryzykować życia.

„Chwała krucjat” to przedstawiona w żywy i absorbujący sposób opowieść o dramatycznych losach krzyżowców, o bohaterach i łotrach, bitwach i oblężeniach, intrygach i cudach, o wydarzeniach, które, choć oddalone od nas o stulecia, wpływają na los świata do dzisiejszego dnia.

Steve Weidenkopf jest wykładowcą historii Kościoła w Notre Dame Graduate School of Christendom College w Alexandrii, w stanie Wirginia, USA; twórcą i współautorem Epic: A Journey Through Church History; członkiem Zakonu Rycerskiego Grobu Bożego w Jerozolimie.

Ta znakomita książka czerpie z dorobku dekad naukowych badań, by pokazać zwykłemu czytelnikowi to, co historycy średniowiecza wiedzą od dawna: że obraz krucjat rozpowszechniany przez kulturę popularną nie ma nic wspólnego z faktami. Katolicy, którzy wzdragają się na wzmiankę o krucjatach, znajdą w tym dziele zaskakującą i inspirującą opowieść o wierze.

Thomas F. Madden, dyrektor Center for Medieval and Renaissance Studies, Saint Louis University
To książka, którą powinniśmy dać do przeczytania każdemu, kto uważa krucjaty za plamę na historii Kościoła.

Robert Spencer, autor The Politically Incorrect Guide to Islam (and the Crusades)

Pośród powszechnych mylnych wyobrażeń na temat wypraw krzyżowych można wyodrębnić siedem głównych mitów. Książka ta jest poświęcona ich prostowaniu i wyjaśnianiu:

 1. Wyprawy krzyżowe stanowiły niczym nieuzasadniony akt agresji.
 2. Wyprawy krzyżowe narodziły się głównie z chciwości i chęci rabunku.
 3. Po zdobyciu Jerozolimy w roku 1099 krzyżowcy zabili wszystkich mieszkańców miasta – na ulicach miasta brodzono po kostki we krwi.
 4. Wyprawy krzyżowe miały na celu kolonizację zamorskich terytoriów.
 5. Wyprawy krzyżowe były skierowane również przeciw Żydom i powinno się na nie patrzeć jak na holokaust.
 6. Wyprawy krzyżowe były wojną prowadzoną w celu nawrócenia pogan.
 7. Wyprawy krzyżowe są przyczyną obecnych napiętych stosunków między krajami Zachodu a islamem.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: eSPe
Autor: Steve Weidenkopf
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 342
Wymiar [mm]: 141x201
EAN: 9788374827195
ISBN: 9788374827195
ID: 335522

Zobacz również

Książka wyróżniona Chwała krucjat
28.91 zł
 • Wysyłamy w ciągu 24 h
 • Dostawa za jedyne 8.90 zł
  - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...