TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Czas niedokonany

Ocena:
(2 opinii)

"Czas niedokonany" to epicka opowieść przedstawiająca losy ludzi wplątanych w ponurą historię dwudziestego wieku. Od pogromu we wsi pod Pińskiem do rzeczywistości III RP autor prowadzi nas drogami krętymi, raz po raz cofając narrację, zmieniając epoki i kraje. Śledzimy losy kilku pokoleń rodziny Broków, którym historia nie oszczędziła niczego, ani cierpienia, ani zdrady, ani zbrodni, ani ideologicznego zaczadzenia.

Ale można na książkę spojrzeć nieco inaczej, a mianowicie jak na zapis oraz próbę zrozumienia doświadczeń, które ukształtowały dzisiejszą Polskę, od krwawej rewolucji październikowej przez pełną nadziei Solidarność po marność III Rzeczpospolitej. Wreszcie książkę tę można czytać jako swoisty moralitet pokazujący walkę ludzi z pokusami zła i nicości, tymi pokusami, którymi tak skutecznie zwodził nas wiek dwudziesty, i które w wieku dwudziestym pierwszym wcale nie straciły swojego powabu.

Mistrzowsko opowiedziane skomplikowane historie poszczególnych postaci, ich wielostronne, wnikliwe portrety psychologiczne, znakomite dialogi, intelektualny rozmach przedstawianych w powieści problemów, a przede wszystkim niecofanie się przed żadnym tabu, czynią z powieści Wildsteina wydarzenie artystyczne i intelektualne, stawiające autora "Czasu niedokonanego" wśród najwybitniejszych współczesnych polskich pisarzy.

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

gorąco polecam

fantastyczna powieść, godna polecenia

autor opinii: Mikołaj Oleszek

Dopełnienie

Kiedy cichną ostatnie wystrzały I wojny światowej, kończy się czas licealnej nauki. Na wyższe uczelnie, na której pracuję przychodzą maturzyści, dla których np. termin UPA nic nie znaczy, budzi zdziwienie. Nie przeżyłem wojny, ale ta II była obecna w podręcznikach, na akademiach, w lekturze prywatnej, zwłaszcza w tytułach poza-debitowych, które chłonęliśmy nocami, "zjadając" jedynie fragmenty, bo już ktoś inny czekał w kolejce na następną noc czytania. Czas niedokonany uzupełnia tę współczesną lukę historycznego myślenia, historycznej świadomości, bez której trudno marzyć o przeżyciu ducha patriotyzmu. Dodatkowo książka nie zniechęca tytułami, ale jak się przekonałem, studenci utyskują na jej obszerność. W moim odczuciu nie jest to wada pozycji. Przekonuję ich, że po przeczytaniu tej opasłej historii, poczują się dumni i zasmakują co to znaczy być inteligentem. Książka batrdzo potrzebna. Oprócz wiedzy o czasach niedawnych, stawia mnie, jako pedagoga także wobec pytania - czy świat jest rzeczywiście tak zdemoralizowany, jak to ujawniają niektóre postaci tej książki? Więcej takich tytułów - wyzwań dla pokolenia komiksów i niekończących się seriali.

autor opinii: Zbigniew Suchy

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Zysk i S-ka
Autor: Bronisław Wildstein
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 592
Wymiar [mm]: 155x235
EAN: 9788375067972
ISBN: 978-83-7506-797-2
ID: 197606

Zobacz również

Czas niedokonany
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...