TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Czy wolna wola jest wolna? Seria: Myśl filozoficzna

Jest to niezwykle serdeczny i wyjątkowy list, który Papież skierował do rodzin w czasie Roku Rodziny (1994).

Jak mówi sam Ojciec Święty, list ten stanowi dogodną okazję, aby zapukać do drzwi wszystkich domów, aby się z wszystkimi spotkać i przekazać szczególne pozdrowienie.

Warto nieustannie powracać do treści tego papieskiego dokumentu, bowiem ma on niezwykle aktualną i nieprzemijalną wartość.

Książka Józefa Bremera poświęcona jest jednemu z podstawowych zagadnień filozofii - problemowi wolnej woli i determinacji.

Autor omawia trzy główne stanowiska zajmowane w tej sprawie: libertarianizm, kompatybilizm i silny determinizm, opowiadając się ostatecznie za kompatybilizmem emergencyjnym.

Po przedstawieniu krótkiego rysu historycznego, przechodzi do analizy współczesnych badań neurologicznych mózgu i filozoficznej refleksji nad ich konsekwencjami.

Nie pomija również aspektu psychologicznego i etyczno-prawnego.

W efekcie otrzymujemy szeroki obraz problemu wolnej woli i trudności z nim związanych, zagadnienia, które nie tylko fascynuje naukowców, ale również dotyczy każdego z nas.

Czy jesteśmy faktycznie wolni w dokonywaniu wyborów lub w podejmowaniu decyzji? Na ile jesteśmy ograniczeni biofizyczną materią i strukturą naszego ciała czy regułami społecznymi?
Znany z historii i obecny w rozważaniach współczesnych problem wolnej woli rodzi się na styku dwóch przeciwnych sobie przekonań : naszego subiektywnego, osobistego, potocznego doświadczania wolności oraz odwołującego się do obiektywnego, naukowego przekonania o panującym w świecie determinizmie.

Fragment książki

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: WAM
Autor: Józef Bremer
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 396
Wymiar [mm]: 160x230
EAN: 9788377678121
ISBN: 9788377678121
ID: 260234

Zobacz również

Czy wolna wola jest wolna? Seria: Myśl filozoficzna
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...