TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Eschatologia współczesna dla duszpasterzy i katechetów

Czyż nie jest potrzebą obecnego czasu przypomnienie człowiekowi przyniesionej przez Jezusa Chrystusa rewolucyjnej prawdy, że „życie zmienia się, ale się nie kończy”?

Jest to ważne tym bardziej, że – jak zauważył Dariusz Karłowicz – „dzisiaj człowiek łatwiej usłyszy o śmierci od agenta ubezpieczeniowego niż od księdza”.

Książka "Eschatologia współczesna dla duszpasterzy i katechetów" pojawia się jako odpowiedź na tę potrzebę.

Opracowanie ks. prof. Lucjana Baltera SAC sytuuje się pomiędzy rozprawą naukową a dziełem popularnym.

Posługując się barwnym językiem Autor wprowadza Czytelnika w meandry współczesnego nauczania o „sprawach ostatecznych” (m.in. o życiu, śmierci, sądzie jednostkowym i ostatecznym, zbawieniu i potępieniu, niebie, piekle i czyśćcu itd.).

Na szczególną uwagę zasługuje obszerna opowieść ks. Baltera o czasach przełomu w teologii, które nazywa „burzą eschatologiczną”.

Książka pozwala rozpoznać możliwe uproszczenia w myśleniu o sprawach ostatecznych, ale przede wszystkim przybliża myśl najwybitniejszych współczesnych teologów, dążących do ujęcia „spraw ostatecznych” w sposób bardziej dostosowany do języka naszych czasów.

To ujęcie winno być przekazywane dalej zarówno na ambonie, jak i na katechezie. Stąd "Eschatologia współczesna dla duszpasterzy i katechetów".

Ks. prof. dr hab. Lucjan Balter SAC – ur. w 1936 w Wilnie, repatriowany do Polski w 1946 roku. Wstąpił do pallotynów, studiował na Wydziale Teologii KUL, gdzie zdobył stopień doktora teologii (1969). Wykładowca teologii w WSD w Ołtarzewie, ATK w Warszawie (profesor zwyczajny), następnie pracownik UKSW, obecnie UMK w Toruniu, wykłada też gościnnie w Wilnie.

Członek Komisji Liturgicznej Episkopatu Polski (1968–1983), sekretarz Komisji Ekumenicznej Episkopatu Polski (1978–1996). Promotor i recenzent licznych prac magisterskich, w kilkunastu przewodach profesorskich i habilitacyjnych oraz w ponad pięćdziesięciu doktorskich.

Od 1980 roku redaktor naczelny polskiej wersji Międzynarodowego Przeglądu Teologicznego „Communio”. Autor kilku książek z zakresu teologii dogmatycznej, ponad 200 artykułów naukowych i ponad 500 tłumaczeń. Ksiądz Profesor zmarł 16 lutego 2010 r.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Homo Dei
Autor: Lucjan Balter SAC
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 342
Wymiar [mm]: 165x240
EAN: 9788360998649
ISBN: 978-83-60998-64-9
ID: 166267

Zobacz również

Eschatologia współczesna dla duszpasterzy i katechetów
38.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...