TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Kontra

"Kontra" jest utworem, po którego przeczytaniu obcy czytelnik nie domyśliłby się, że autorem jest Polak (Michał K. Pawlikowski, Wiadomości, Londyn, 6 października 1957).

"Po czym p. Pawlikowski wyrokuje, że ja jestem pisarzem „bardzo polskim”, a Mackiewicz... „ogólnoludzkim”. ... Mackiewicz jest — oczywiście — rdzennie, do szpiku kości polsko-kresowym artystą... ale to — rzecz jasna — w niczym nie przeszkadza jego „ogólnoludzkości”... gdyż sztuka jest (jak z dawna i dobrze wiadomo) wyniesieniem prywatnej, poszczególnej, lokalnej, nawet zaściankowej konkretności do wyżyn wszech... do wymiaru kosmicznego... (Witold Gombrowicz, Dziennik 1957-1961).

"Kontrę przeczytałem przed trzema laty. Co prawda późno, ale mimo wychowania w kulcie epopei napoleońskiej („O roku ów”, ułany bijące pod Somosierrą itd.) doszedłem do wniosku, że polskie legiony za Napoleona, zwłaszcza San Domingo, Hiszpania, to polska wersja własowców z ich tragicznym końcem.

Musieli ginąć, wracać w 1815 roku pod rozkazy nowego naczelnego dowódcy w osobie cara — niepewność, strach, liczne wypadki samobójstw. A mój, jak mi się zdawało, odkrywczy wniosek kto gorszy, że Niemcy zagrażali fizyczną zagładą, a Sowieci czymś gorszym, bo psychicznym zgnojeniem. To wszystko znalazłem w Pana książkach, podane w przepięknej, wstrząsającej formie".

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Kontra
Autor: Józef Mackiewicz
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 292
Wymiar [mm]: 135x205
EAN: 9780907652649
ISBN: 978-0-907652-64-9
ID: 160376

Zobacz również

Kontra
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...