TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Mała historia modernizmu

Modernizm, jak chyba żadna inna kwestia teologiczna, wymaga od historyka bardzo trzeźwego podejścia - tym bardziej, że spór toczony wokół niego wyznacza w rzeczywistości pewien istotny etap w procesie poszukiwania przez Kościół rzymskokatolicki swojego miejsca w nowoczesności.

Pytanie o zdolność religii i wyznań do zaadaptowania się w niej jest dziś pytaniem równie palącym jak przed stu laty, gdy papież Pius X potępiał modernizm.

Poszczególne rozdziały pracy przedstawiają ogólny zarys złożonej kwestii historyczno-teologicznej oraz umożliwiają nieco głębszy w nią wgląd w odniesieniu do kilku zagadnień.

W książce pokrótce przedstawiono proces wyrastania pojęcia "modernizm" na gruncie teologii, dzieje kryzysu modernistycznego w Kościele: katolicyzm reformistyczny, który pojawił się za pontyfikatu papieża Leona XIII, jego idee i przedstawiciele, "amerykanizm" z jego polityczno-kulturową podbudową, kluczowe postaci, jak: Alfred Loisy, George Tyrrell, Henri Bremond i Friedrich von Hügel oraz odpowiedź Kościelnego Urzędu Nauczycielskiego - dekret Lamentabili sane exitu, encyklika Pascedi dominici gregis papieża Piusa X.

Claus Arnold, ur. 1965 w Rawensburgu, doktor teologii, wykłada historię Kościoła na Uniwersytecie Johanna Wolfganga Goethego we Frankfurcie nad Menem.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: WAM
Autor: Claus Arnold
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 160
Wymiar [mm]: 125x195
EAN: 9788375051599
ISBN: 9788375051599
ID: 111861

Zobacz również

Mała historia modernizmu
28.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...