TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Na dnie w Paryżu i w Londynie

Ocena:
(1 opinii)

Znakomita książka, uchodząca za jedną z najlepszych w dorobku Orwella, tłumaczona na wiele języków świata, zaliczana do najlepszych utworów obyczajowych osadzonych w realiach Europy, w której za kilka lat wybuchnie wojna...

Sam pracował na czarno jako pomywacz w restauracji jednego z eleganckich hoteli paryskich. Rozdziały, w których barwnie relacjonuje on swoje przeżycia i przygody, należą do najwspanialszych w literaturze światowej opisów świata ukazanego z perspektywy kuchni, od zaplecza. Jeden z polskich krytyków literacko-filmowych napisał kiedyś, że w uznanej literaturze istnieją tylko trzy książki, podejmujące tę tematykę: "Zaklęte rewiry" Worcella, "Kuchnia" Weskera oraz właśnie "Na dnie w Paryżu i w Londynie".

Orwell pokazuje jednak nie tylko świat jedzenia, hotelowej kuchni restauracji, kucharzy, pomywaczy, pokojówek, boyów hotelowych i tak dalej. Podczas pobytu w Paryżu przebywał on wśród lumpenartystów, złodziejaszków, emigrantów słowiańskich, prostytutek, ich alfonsów, próżniaków oraz autentycznych nędzarzy. To właśnie ich barwny świat penetruje i wnikliwie, często z ciepłym, ironicznym humorem opisuje, pochylając się nad ludzkimi tragediami, zastanawiając się nad przyczynami biedy i upadku. Niektóre motywy i postacie (np. szalejący w knajpie murarz Fureux) znajdą się potem, po wielu latach, w "Roku 1984".

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Nie znałem takiego Orwella

Lektura ciekawa i wciągająca. Świat skrajnego ubóstwa w Paryżu i Londynie początku XX w. Nie deprymująca, momentami humorystyczna i filozoficzna. Warto przeczytać, aby mieć minimalne wyobrażenie o świecie skrajnej biedy.
M.Ambroziewicz

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Bellona
Autor: George Orwell
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 256
Wymiar [mm]: 135x205
EAN: 9788311118690
ISBN: 9788311118690
ID: 181263

Zobacz również

Na dnie w Paryżu i w Londynie
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...