TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Na niemieckim pograniczu

Przedmiotem refleksji autora jest przyszłość Europy, w której Niemcy jako "poważne" państwo odgrywają szczególną rolę.

Michalkiewicz zwraca uwagę na fakt, że obecnie nim doszło do tzw. zjednoczenia Europy czy, jak pisze z właściwym sobie sarkazmem, europeizacji Europy, forsowanej przez Francję, daje się zauważyć początki jej przyszłego rozpadu.

Jesteśmy oto świadkami zarysowującego się konfliktu, np. na tle wojny z Irakiem i stosunku do Stanów Zjednoczonych. Z jednej strony mamy tzw. starą Europę, której przewodzą Francja i Niemcy, z drugiej grupę państw, w tym Polskę, które swą rację stanu widzą w sojuszu z USA.

Jednocześnie ze środowisk decyzyjnych Unii Europejskiej docierają do Polski różnego kalibru połajanki, których wspólną cechą jest chęć przywołania naszego kraju do porządku i przypomnienia, że głównym płatnikiem Unii są Niemcy i że mogą one podjąć nieprzychylne dla Polski decyzje.

Michalkiewicz sygnalizuje więc bardzo niebezpieczne dla naszego kraju skutki konfliktu ze starą Europą. Pisze o możliwości rewizji granic.

Jeśli bowiem Niemcy i Francja już dziś, gdy Polska nie jest jeszcze członkiem Unii Europejskiej, posuwają się do szantażu, to w przyszłości, przynajmniej teoretycznie, nic nie stoi na przeszkodzie, by dopuściły się wobec Polski innych form ekspansji.

Innymi słowy pisząc, trudno powiedzieć, jak daleko jesteśmy od chwili, w której Niemcy widząc pogłębiający się konflikt, a może nawet inicjując go, zażądają rewizji granic i... otrzymają na to cichą zgodę Francji. W jej wyniku Polska utraci jedną trzecią terytorium.

Co będzie dalej... strach pomyśleć. Taki przebieg wydarzeń jest tym bardziej prawdopodobny, że jak zauważa Michalkiewicz, w polityce niemieckiej daje się zaobserwować wielowiekową konsekwencję.

Niemcy od stuleci, w różnej formie i z różnym natężeniem, dążą do zbudowania europejskiego imperium, którego będą trzonem. Wszystko wskazuje na to, że teraz starają się to czynić, wykorzystując francuskie sny o potędze. Wszystko też wskazuje na to, że ofiarą, jak zwykle, będzie Polska.

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Von Borowiecki
Autor: Stanisław Michalkiewicz
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 142
Wymiar [mm]: 145x205
EAN: 9788360748541
ISBN: 9788360748541
ID: 310263

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Na niemieckim pograniczu Na niemieckim pograniczu
22.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...