TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Orawa i Liptów. Po słonecznej stronie Tatr

Dwa odmienne światy: wspaniały zamek magnacki protestanckiego rodu Turzonów i niewielki wiejski katolicki kościół. Te dwa miejsca mogłyby stanowić alegorię historii Orawy i Liptowa: kilkuwiekowych zmagań między protestantyzmem i katolicyzmem, burzliwych dziejów rodów szlacheckich i tej mniej efektownej, historii ludu, który tkał mozolnie codzienne życie Orawy i Liptowa. A wszystko w cieniu Tatr, Beskidów, Gór Choczańskich dających pracę, ale i utrudniających bytowanie.

Dawne spory są już przeszłością. Pozostaje pamięć o tym, jak bliskie były sobie niegdyś wszystkie podtatrzańskie krainy, dziś podzielone między Polskę i Słowację (nawet jeśli ta bliskość sprowadza się w tradycji polskich górali do utożsamiania Liptowa z krainą płynącą mlekiem i miodem, gdzie chodziło się na zbój). I dziś są nam bliskie tatrzańskie ośrodki narciarskie i uzdrowiskowe czy Jezioro Orawskie. Słynne orawskie i liptowskie skanseny to miejsca, które zimą i latem Polacy coraz chętniej odwiedzają. Orawa i Liptów mają jednak największy urok, gdy znikną już sezonowi turyści, a góry przyodziewają się w intensywne barwy wiosny i jesieni.

Pasjonaci odludnych miejsc i mało znanych zabytków, znajdą jednak coś dla siebie również u szczytu sezonu – Orawa i Liptów należą do tych magicznych karpackich krain, które dla każdego mają coś w zanadrzu.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Bezdroża
Autor: Marta Duda, Magdalena Michniewska
Ilość stron: 204
Wymiar [mm]: 125x175
EAN: 9788389676313
ISBN: 83-89676-31-1
ID: 33326

Zobacz również

Orawa i Liptów. Po słonecznej stronie Tatr
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...