TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Pamiętnik

Ocena:
(1 opinii)

"Pamiętnik" Pawła Jasienicy jest jego ostatnim, niestety nieukończonym, przesłaniem do czytelników. Pisany był od 5 stycznia 1970 roku, już w okresie rozwijającej się, choć jeszcze utajonej ciężkiej choroby autora, która miała po ośmiu miesiącach spowodować jego przedwczesny zgon.

Najcenniejsze karty tej pracy to wspomnienia z carskiej Rosji, gdzie Lech Beynar urodził się i wychowywał do dziewiątego roku życia, i z życia akademickiego w Wilnie, od 1928 roku, widzianego oczami inteligentnego i myślącego studenta historii Uniwersytetu Stefana Batorego. Z wnikliwą szczerością mówi tu Jasienica o wielu znaczących potem, a nawet sławnych (Miłosz) ludziach, ale także i o tych, którzy nie najlepiej zapisali się w pamięci Polaków (Stefan Jędrychowski czy krwawy generał Zarako-Zarakowski).

Nieukończony "Pamiętnik" pozostanie ważnym esejem historycznym, wpisującym się dobrze w zamiar autora czynnego uczestnictwa w "sporach na temat dziejów narodu".

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

lektura obowiązkowa

Byłam już raz posiadaczką "Pamiętnika" , pożyczyłam w "dobre" ręce i przepadł bez śladu.
I znowu jest ze mną. Taką książkę trzeba mieć w domu bo to fantastyczna literatura, a zarazem świadectwo upiornych czasów. Pamiętnik pisany bardzo powściągliwie w obawie, że dostanie się w ręce ubecji ,a to byłoby niebezpieczne i dla autora i dla postaci w nim opisanych. Gdyby Jasienica wiedział ,że sypia z "wrogiem"! Jego druga żona była podsuniętą mu przez ubecję tajną agentką! Jeden Kisiel widział to od razu i nie pofatygował się na ślub.
A książkę gorąco polecam .To autentyk , pisany bez specjalnej nadziei na to, że ujrzy światło dzienne. Na szczęście stało się inaczej.

autor opinii: Anna Trzaska-Madej

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Prószyński
Autor: Paweł Jasienica
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 232
Wymiar [mm]: 142x202
EAN: 9788374696128
ISBN: 9788374696128
ID: 63990

Zobacz również

Pamiętnik
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...