TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Po co bierzmowanie?

Ocena:
(39 opinii)

Sakrament bierzmowania. Ludzie mają różne skojarzenia z tymi powszechnie znanymi słowami. Jeśli ktoś ma go dopiero przyjąć, to może właśnie teraz zajmuje się poszukiwaniem wymaganego świadka. Może denerwuje go myśl, że ksiądz proboszcz czy katecheta wymyślił jakiś egzamin przed bierzmowaniem.

Jeśli jest już dorosłym człowiekiem, który nie przyjął bierzmowania w czasie szkolnym, to może teraz pilnie zabiega o przyjęcie go w związku ze zbliżającym się ślubem. I zapisuje obok siebie w kalendarzu: miara u krawca, wynająć salę weselną i - właśnie! - bierzmowanie.

Wiele osób ma już za sobą przyjęcie tego sakramentu, ale wspomnienia czy pamiątki z nim związane nie są takie barwne, jak te z chrztu czy pierwszej komunii. Nie ma zdjęć, filmów video, obrazków na ścianie.

Myślę, że bardzo wielu z tych, którzy sakrament ten mają przyjąć albo nawet już go przyjęli, gdzieś w głębi serca zadaje sobie pytanie: a w zasadzie to po co jest ten sakrament?

Bo po co jest chrzest, to wiadomo: człowiek staje się katolikiem, zostaje włączony do wspólnoty Kościoła. A pierwsza komunia? To też wiadomo - od tej chwili przystępujemy już do sakramentu pojednania i możemy przyjmować Ciało Pańskie. Wiadomo powszechnie, co zmienia w życiu człowieka sakrament małżeństwa czy kapłaństwa. Nawet sakrament chorych, choć pozbawiony uroczystej oprawy, też jakoś jest powszechnie rozumiany - wspomaga w chorobie, a gdy trzeba - przygotowuje na śmierć.

A sakrament bierzmowania? Wchodzimy do kościoła, na mszy biskup namaszcza nam czoło, uroczystość się kończy i... co się zmieniło? Wielu powie: nic, wszystko jest tak samo. To chyba wciąż jeszcze powszechne odczucie sporej ilości ludzi.

Kiedyś usłyszałem słowa, że sakrament bierzmowania to źródło mocy Ducha Świętego, które od samego początku jest skutecznie zamknięte. Źródło niby jest, ale nic z niego nie tryska.

Może dlatego we wnętrzu panuje dręcząca susza. Dlatego też ośmielam się polecić tę książeczkę tym, którzy do bierzmowania się szykują i tym, którzy je przed laty przyjęli.

Opinie naszych Klientów (39 opinii)Napisz swoją opinię

Mistrz słowa

Książeczkę - pochłonęliśmy wręcz- razem z żoną , miała być dodatkowym prezentem z okazji bierzmowania naszej córki , jednak zdecydowaliśmy wspólnie, że Klaudia powinna ją przeczytać przed udzieleniem sakramentu - co też (najpierw nie chętnie) , ale potem z pełną pasją i zachwytem uczyniła. Tak samo jak my,- odkryła w niej to- co najistotniejsze w bierzmowaniu i wszystkich darach i łaskach Ducha Św. , a sposób opisu przez Ks.Pawlukiewicza (mistrza słowa !!) - to fenomen trafiania w istotę tego co najważniejsze i sztuka dotarcia zarówno do starszych jak i młodszych czytelników !.
pozdrawiam

autor opinii: Adam Ś.

W skrócie o tym co ważne

Książkę kupiłam "na Prezent", by lepiej jeszcze przygotować siostrę do sakramentu bierzmowania. Wcześniej jednak sama ją przejrzałam. Jak kazania ks.Pawlukiewicza także książka jest napisana w bardzo przystępny sposób. Porusza wszystkie ważne sfery dla wierzącego człowieka.Omawia nie tylko sakrament bierzmowania, ale czemu nas nudzi Msza Sw.itp. Ksiązka godna polecenia.

autor opinii: Bożena Sulbińska

Każdy młody człowiek powinien przeczytać

Książka w przystępny sposób przedstawia czym jest sakrament bierzmowania i dlaczego warto się przygotować solidnie do jego przyjęcia

autor opinii: Radosław

Pozytywna

Super, polecam... koniecznie

autor opinii: Dorota Gurgul

Duch Święty na nowo

Książkę kupiłam, pragnąc przygotować narzeczonego - obcokrajowca do sakramentu bierzmowania. Szukałam czegoś, co w przystępny sposób wyjaśni sens sakramentu, rolę Ducha Świętego w naszym życiu. I nie zawiodłam się :) polecam!

autor opinii: Alicja

Super ksiazka polecam kazdemu nie tylko dla bierzmowanych

autor opinii: Agata Strojna

Pozytywna opinia

Pozycja bardzo ciekawa i polecam młodzieży, która za chwilę otrzyma Bardzo ważny Sakrament.

autor opinii: Anna Chojecka

Pozytywna

Bardzo przystępnie napisana książka - pomaga wytłumaczyć młodzieży dlaczego dobrze być bierzmowanym. Warto przeczytać!

uzupelnienie do sakramentu

Fajnie sie czyta, prosta, jasna, dobra aby uzupelnic przygotowanie do bierzmowania.

autor opinii: Anna Lebioda

Warto!

Polecam! Książka zawiera opowieści z życia wzięte, które stanowią przykład dla omawianych w niej treści :)

autor opinii: Marcelina

Warto

Witam,
po książkę ks.Pawlukiewicza "Po co bierzmowanie?" sięgnęłam pomimo, iż przyjęłam sakrament bierzmowania wiele lat temu. Dzięki lekturze tej książki stwierdziłam ze zdumieniem, że bierzmowanie to nie formalność i powierzchowne gesty osób biorących w nim udział, lecz codzienność w życiu duchowym. Dzięki tej lekturze uświadomiłam sobie jak wielką dobrocią i miłością obdarza nas nieustannie Bóg Ojciec.

autor opinii: Ewelina

Bardzo ciekawa książka. Świetna dla młodych ludzi, szukających odpowiedzi na wiele trudnych pytań, szukających wskazówek jak żyć zgodnie z wiarą i Bogiem w trudnym społeczeństwie, gdzie wielokrotnie przynależność do chrześcijaństwa i Boga nie jest trendy. Kupiłam książkę na prezent z okazji sakramentu Bierzmowania, wiem że prezent był trafiony.

autor opinii: Aga

Odkryj moc

Książka pomaga zrozumieć jaką mocą w życiu człowieka jest Duch Święty

autor opinii: Hanna Kossakowska

Fascynująca książka, która poprzez krótkie felietony porywa czytelnika i uświadamia mu, jak ważną rolę w jego życiu odgrywa sakrament bierzmowania.

autor opinii: Julia

Pozbawione fałszywej infantylności wprowadzenie w teologię sakramentu bierzmowania. Polecam!

autor opinii: MD

Polecam

Książka w sposób zwięzły i czytelny wyjaśnia o co chodzi w sakramencie bierzmowania. Wg. mnie właściwa dla osób, które go przyjmują, lecz nie do końca potrafią przeżyć. Pomaga zrozumieć jego sens i zachęca do korzystania z darów Ducha Świętego.

autor opinii: Aneta Szudzik

Choć ten sakrament przyjęłam dawno temu, to teraz potrzebowałam czegoś, co pomogłoby mi przygotować do bierzmowania kilka innych osób. Poszukiwałam jednak czegoś w jakiś sposób odkrywczego i zaciekawiaiącego także osoby "poszukujące". Książka, a właściwie ze względu na format - książeczka, przybliża przede wszystkim kwestie, które były mi już znane, ale jednak okazała się przydatna, gdyż ks. Pawlukiewicz natchnął mnie swoimi słowami do podjęcia kilku tematów, które rzeczywiście zaciekawiły grupkę, której pomagałam przygotować się do bierzmowania. Dla osoby, która ma już bierzmowanie za sobą, lektura tej książki nie była mocno porywająca, jako pomoc okazała się średnia, choć w kilku miejscach pojawiły się jakieś inspiracje. Natomiast z całą pewnością mogę stwierdzić, że dla osób przygotowujących się do tego sakramentu będzie odpowiednia do samodzielnego zagłębienia się w jej treść. Jest trochę humoru, różne ciekawe analogie i trochę konkretnej wiedzy. Takie małe kompendium. ;)

autor opinii: Małgorzata

Polceam

Książka ks. Piotra jest napisana bardzo zrozumiałym językiem myślę, że trafia w sedno chodź czułam lekki niedosyt po jej przeczytaniu.Godna polecenia kupiłam ją jako prezent na Bierzmowanie.

autor opinii: Dominika Pyzik-Simakowska

Bierzmowanie - bliżej tematu

Książkę zakupiłam w prezencie młodej osobie przed bierzmowaniem. Ale gorąco polecam wszystkim, również dużo starszym i dawno bierzmowanym. Napisana lekko, ciekawie, a przy tym zachowana głębia tematu. Książka skłania do refleksji na swoją relacją z żywym Bogiem.

autor opinii: Marta Niemotko-Kurstak

Polecam gorąco!

Polecam książkę "Po co bierzmowanie", nie tylko dla "świeżo upieczonych" dojrzałych Chrześcijan. Książka napisana językiem docierającym do każdego czytelnika. Wprawdzie jest to wydanie broszurowe, ale i tak warto zakupić!

warta polecenia lektura, która jest przyjemnością

Książkę tę kupiłam dla mojej chrześniaczki, która przygotowuje się do przyjęcia sakramentu bierzmowania. Zanim ją jej wręczę sprawdziłam jej treść na sobie. :-)
Przeczytałam ją jednym tchem jednego sobotniego popołudnia.
Napisana językiem, który naprawdę wciąga, tak iż trudno się od niej oderwać i chce czytać się dalej. Zarazem na tyle prostym, momentami nawet zabawnym, aby kazdy nastolatek dokładnie mógł przyswoić całą jej treść.

Polecam ją jednak również dorosłym, którzy przystąpili do tego sakramentu lata temu. Naprawdę warta przeczytania.

autor opinii: Anna

Wspaniała!!!

Wspaniała i życiowa pozycja dla każdego! Piękny przekaz trafiający prosto w serce! Dziękuję Księże Piotrze!

autor opinii: Beata Gudowicz

Bierzmowanie

Książkę kupiłem dla córki ale przeczytałem ją osobiście z zainteresowaniem. Ks. Pawlukiewicz ma zawsze przemyślenia warte choćby chwili zastanowienia, a czasem prowokują uśmiech. Książka warta przeczytania.

autor opinii: Piotr

kazdy musi to miec

Ksiazka jest napisana banalnie prostym jezykiem,jest skierowana do wszystkich jak i młodszych i dla starszych.Kazdy znajdzie tu cos dla siebie i innych by móc dalej glosic dobre słowo a nawet znajdzie wiele odpowiedzi na rozne trudne pytania.Jest w niej wiele przykladów z zycia, napisana jest nawet z humorem-jak kazda ksiazka ksiedza Pawlukiewicza.Nawet najbardziej trudny z pozoru temat staje sie łatwym i przezroczyscie przedstawionym na podstawie przykładów.Wszystkie ksiazki ksiedza Pawlukiewicza , ktore przeczytałam do tej pory opisuje tym samym komentarzem-a mam zamiar przeczytac wszystkie jakie sie ukażą.Sa godne polecenia.Warto posiadac w swojej biblioteczce domowej własnie takie lektury.Jesli miałabym ocenic to stawiam najwyzsza note.

autor opinii: BARBARA DRYL

Wspaniała książka napisana "świeżym" językiem, który trafia nie tylko do młodych ale także - a może i przede wszystkim - dorosłych. Polecam wszystkim poszukującym katolikom, którzy pragną zgłębiać i odkrywać na nowo swoją wiarę a także tym, którzy doświadczą przemieniającej mocy Ducha Świętego w sakramencie bierzmowania. Książka jest także wspaniałą pomocą dydaktyczną dla katechetów i duszpasterzy odpowiedzialnych za przygotowanie młodzieży i dorosłych do tego ważnego momentu w życiu każdego chrześcijanina. Wspaniały język ks. Pawlukiewicza i tym razem nie zawodzi, co więcej myślę, że wielu może i mogłoby się od niego nauczyć jeśli chodzi o formę przekazywania zdrowej doktryny Kościoła jeżykiem zrozumiałym dla współczesnych ludzi. Oby takich książek było jak najwięcej. Gorąco polecam :)

autor opinii: Jacek Szewc

tak jak przy pierwszych recenzjach..bardzo polecam

autor opinii: wiola p.

Po co bierzmowanie/Pawlukiewicz

Nie jest to pierwsza publikacja księdza Pawlukiewicza która miałem okazję przeczytać. Jak zwykle lekka w swoim rodzaju i bogata w treść.Polecam

autor opinii: Mariusz Mierzejewski

polecem książkę

książka bardzo ciekawa, świetna realizacja przesyłki, serdecznie polecam!

autor opinii: Ewa Sztaba

książka z humorem i przykładami

ks. Pawlukiewicz napisał książkę ciekawą, z typowym dla siebie poczuciem humoru i przykładami.
Polecam wszystkim gimnazjalistom, bo sam jestem uczniem 3 klasy i ta książka dużo mi wyjaśniła.

autor opinii: Sławek Pabian

z humorem w sprawy ważne.

Od roku prowadzę grupkę młodzieży przygotowującą się do sakramentu bierzmowania. Ciągle szukam nowych pomysłów na katechezy, aby nikt nie nudził się i jak najwięcej skorzystał. książka o. Pawlukiewicza jest rewelacją!!! Jest napisana z humorem a jednocześnie porusza sprawy ważne i istotne. Bardzo się cieszę, że mogłam ja nabyć bo to też zachęca mnie do kupienia innych pozycji tego autora.

autor opinii: Ewa Klann

Rewelacyjna książka

Książeczka mała, ale wielka treścią. Nie można się od niej oderwać. Wspaniały prezent na bierzmowanie, ale nie tylko. To książka dla każdego. Polecam.

autor opinii: Elżbieta Rybacka

o bierzmowaniu...

To ważna książka zarówno dla młodzieży przygotowującej się do sakramentu bierzmowania, ale i dla nas wszystkich. Czasem warto wrócić parę kroków wstecz, by przypomnieć sobie o istocie sprawy. Polecam każdemu.

autor opinii: Maciej Jakubowski

Bierzmowanie dla początkujących

Mam 24 lata, do sakramentu bierzmowania zamierzam przystąpić dopiero w tym roku. Wcześniej nie byłem gotowy na ten ważny dla każdego Katolika krok.
Nauki wyniesione z Katechezy szkolnej albo zostały przeze mnie zapomniane albo po prostu przeszły "obok mnie". Ostatnio pragnąłem uzupełnić teorie pytając się osób bliskich, rodziny, przyjaciół, tych którzy byli bierzmowani - co to za sakrament, po co jest, czemu ma służyć; jednoznacznej odpowiedzi jednak nie otrzymałem...
Książeczka Ks. Pawlukiewicza to swoista pigułka, szybkie lekarstwo na powszechną niewiedzę. Przeczytałem ją od razu, od deski do deski, zaznaczając najważniejsze fragmenty, wracając do nich w wolnych chwilach. Na pierwszy raz, na pierwsze poznanie i zrozumienie istoty bierzmowania jest to pozycja idealna, wręcz obowiązkowa!
Polecam ją każdemu, nie tylko temu kto dopiero ma przystąpić do bierzmowania, ale także tym którzy byli i zapomnieli bądź traktowali ów sakrament jako 'przykry obowiązek'.

autor opinii: Marcin Łazik

Duch św. ?

Świetna książeczka. Polecam kapłanom, młodzieży, wszystkim. Prosto napisana, ukazująca istotę działania Ducha świętego. Oby wszyscy kapłani byli tak blisko tej prawdy i nie teoretycznie, ale będąc naprawdę świadklami tej prawdy. POOOOLECAM!!!

autor opinii: Ewa S.

bardzo pomocne naszędzie dla osób, które przygotowują sie do tego sakramentu

Książka nie jest zbyt obszerna, ale dostarcza ciekawych informacji na temat bierzmowania i pozwala spojrzeć na tę kwestię od innej, nieco bardziej może metaforycznej strony. Ogólnie polecam, ale radziłabym poszukać bardziej wyczerpujących źródeł.

autor opinii: K. C.

Jako pomoc

dla kandydata do bierzmowania.Ks.Pawlukiewicz w bardzo przystępny sposób wyjśnia istotę tematu.

autor opinii: J.M.

polecam jak narbardziej

od wielu lat mam kontakt z tekstami ks. Pawlukiewicza i mogę polecić książkę. W bardzo przystępny sposób pomaga odkryć na nowo sakrament bierzmowania, nie jako obrzęd czysto zewnętrzny, ale jako niezwykle wartościowy. Jak najbardziej mogę polecić osobom przygotowującym młodych ludzi do przyjęcia tego sakramentu

autor opinii: ks. dominik zakrzewski

Wspaniała !

Bardzo fajna książka, która w niesamowity sposób otwiera oczy.
Gorąco polecam nie tylko bierzmowanym ! ;)

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Liberton
Autor: ks. Piotr Pawlukiewicz
Rok wydania: 2003
Ilość stron: 103
EAN: 9788391069974
ISBN: 83-910699-7-4
ID: 444875

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Po co bierzmowanie? Po co bierzmowanie?
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...