TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Polska

Ocena:
(2 opinii)

Książka, która ma szansę trafić do każdego inteligenckiego domu i być przedmiotem fascynującej, odkrywczej lektury. Ceniony z racji swoich talentów literackich autor był w stanie w sposób zwięzły i nowoczesny przedstawić nasze dzieje, zarazem trafnie zwracając uwagę na te cechy Polaków, które wyróżniają ich spośród otaczających narodów.

Zamoyski pokazuje, że czasy opasłych, zdobiących półki woluminów odchodzą w przeszłość, a historię kraju i narodu można zawrzeć w przyjaznej, niewielkiej książce. Opisując na niespełna 400 stronach dzieje Polski od prapoczątków po dzień dzisiejszy, Adam Zamoyski kreśli obraz narodu, który miał istotny wpływ na historię świata, nierzadko występując w awangardzie.

"Niezwykła historia Polaków powinna być zrelacjonowana w sposób jednocześnie wnikliwy i przystępny. Zamoyski znakomicie poradził sobie i z jednym, i z drugim. Rezultat jest rzetelny i olśniewający" - Harry de Quetteville, "The Telegraph".

"Styl Adama Zamoyskiego jest świeży i niezwykle przyjazny - książkę czyta się jak swobodny list od przyjaciela. Doskonałe wprowadzenie dla tych, którzy nie znają historii Polski, i źródło inspiracji dla tych, którym wydaje się, że znają ją aż za dobrze" - Anne Applebaum, "The Spectator".

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

Lepsza niż myślałem

Książki jeszcze nie skończyłem czytać, ale jestem mile zaskoczony. W zasadzie książkę kupiłem dla żony, ponieważ ją zainteresowała. Sam dosyć rzadko czytam książki historyczne o szerokim przekroju czasowym, ponieważ zwykle bardzo płytko traktują temat i w efekcie są pełne uproszczeń, często graniczących z, excusez le mot, banialukami dla osób mających lepsze pojęcie o poszczególnych zagadnieniach.

Jednak ta książka jest bardzo ciekawa, ponieważ porusza często sprawy mało znane oraz, zapewne ze względu na życiorys autora, przedstawia wydarzenia nieco "z boku", z punktu widzenia od zewnątrz na historię Polski (konkretnie od strony Anglii). Dzięki temu jest dla mnie bardzo wartościowa - taka sytuacja jest dosyć rzadka. Większość autorów pisze o sprawach, które jakoś są związane z ich miejscem pochodzenia i chcąc - nie chcąc trudno im spojrzeć obiektywnie na pewne sprawy. Czytając autorów niemieckich piszących o drugiej wojnie światowej trudno o głębokie wczucie się w sytuację ofiar II Rzeszy, zwykle kończy się na krótkich wzmiankach na marginesie i nieudolnych próbach usprawiedliwienia, jeżeli nie całego narodu, to przynajmniej wybranych bohaterów. Podobnie Polak piszący o Powstaniu Warszawskim będzie miał problem z trzeźwym podejściem do kwestii zasadności walki w ówczesnej sytuacji, szczególnie, że przez knebel PRL w tej kwestii sprawa uległa zmitologizowaniu. Itd. itp. Natomiast pan Zamoyski pisał dla Anglików (Anglosasów?) znając ichnie źródła i nastawienie z pierwszej ręki.

Narzucałoby się porównać książkę pana Zamoyskiego z pozycjami Daviesa. Wydaje mi się, że prezentują oni odmienne podejście do prezentacji tematów (inne kwestie są dla nich zasadnicze lub godne przedstawienia) i każdy jest interesujący na swój sposób. Łączy ich to, że obu dobrze się czyta.

Uważam, że książka jest godna polecenia.

autor opinii: Adam Lewandowski

Niezwykła historia Polaków.

Żywiołowa i pasjonująca opowieść znakomitego historyka. Książka napisana przejrzyście i w sposób zrozumiały dla każdego. Autor w zwięzły i nowoczesny sposób przedstawia nasze dzieje a zarazem trafnie zwracaja uwagę na te cechy Polaków, które wyróżniają nas spośród otaczających narodów. Bardzo ciekawa książka, która powinna trafić do każdego domu.

autor opinii: Agnieszka Kosior

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Wydawnictwo Literackie, WL
Autor: Adam Zamoyski
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 590
Wymiar [mm]: 170x245
EAN: 9788308046845
ISBN: 9788308046845
ID: 198283

Zobacz również

Polska
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...