TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Przewodnik apologetyczny

Ocena:
(4 opinii)

Oddajemy do rąk Państwa książkę niezwykłą. W równym stopniu wychwalana, jak i ganiona, zyskała na całym świecie wielki rozgłos, prowokując gorące dyskusje. Jej autorem jest Josh McDowell, znany również polskim Czytelnikom z wielu znakomitych i bardzo poruszających publikacji. Tym razem podjął się on spojrzenia na osobę i posłannictwo Jezusa Chrystusa oraz Pismo Święte w aspekcie wiarygodności i w kontekście dyskusji, jaka się toczy między konserwatywnymi a liberalnymi prądami w biblistyce.

Podczas lektury tej książki będą mieli Państwo możliwość poznania wielu skrajnych poglądów, które w pierwszej chwili mogą wydać się obce, zaskakujące czy wręcz niemożliwe do zaakceptowania. Jednak wnikliwsze przyjrzenie się im ukaże nowe wyzwania, które prowadzą do pogłębienia osobistej wiary. Wielu powie: "Jakie to ma dla mnie znaczenie, czy to rzeczywiście Mojżesz napisał osobiście pierwsze pięć ksiąg Starego Testamentu? Czy warto poświęcać temu tyle uwagi?". Pozornie analiza takiego zagadnienia może się wydawać iście akademicką kwestią, jednak częstokroć w cieniu takich "tematów zastępczych" kryją się znacznie ważniejsze kwestie duchowe, które dotykają problemów kwestionowania natchnienia słowa Bożego lub całkowitego niezrozumienia, czym w istocie jest Boże natchnienie.

Nowoczesny konserwatyzm biblijny, którego reprezentantem jest Josh McDowell, umocnił się przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych jako reakcja na postępujące opustoszenie kościołów wskutek rozwoju teologii liberalnej opartej na krytyce form. Utrata przez rzesze chrześcijan żywej wiary i osobistej więzi z Bogiem na rzecz powierzchownej religijności były tragiczną konsekwencją popularyzowania w kościołach protestanckich poglądów liberalnych. Próby naukowego wyjaśniania tajemnic nieba i ogarnięcia ich przez ludzki rozum nie przyczyniły się do pobożnego życia, doprowadziły natomiast do gwałtownej erozji chrześcijańskich standardów na Zachodzie. Nic więc dziwnego, że w poszukiwaniu ostatecznego odniesienia, niewzruszonego fundamentu i niekwestionowanego autorytetu umocniły się tam tendencje konserwatywne.

Dopełnieniem tej wybuchowej mieszanki były społeczno-gospodarcze stosunki panujące na Zachodzie. Wolny rynek ze swoimi twardymi regułami i bezwzględnymi zasadami stworzył system, w którym korporacje kreowały życie pracowników, a pieniądz wyznaczał standardy i cele. Kościół w Europie Wschodniej nie doświadczał wówczas takich problemów, zarówno ze względu na odmienną tradycję teologiczną, jak też inne uwarunkowania społeczno-gospodarcze. Jednak obecnie, w dobie przenikania się kultur i szerokiej wymiany myśli, mówi się nie tylko o zjawisku "globalnej wioski", ale też o uniwersalnym charakterze problemów doświadczanych przez ludzi. Młodzież z Honolulu i Moskwy zadaje dziś takie same pytania, a kreatorzy medialni podsuwają im w odpowiedzi jednakowe rozwiązania. Warto więc zawczasu przygotować się na nadejście takich problemów duchowych, przed jakimi stoją społeczeństwa Zachodu.

Ta książka jest kopalnią wiedzy. Nie tylko wiedzy dotyczącej sposobów prezentowania i obrony podstawowych dogmatów wiary, lecz również wiedzy historycznej, filozoficznej, tekstologicznej, a więc związanej z dziedzinami, bez których nie podobna poważnie podejmować naukowe badania religioznawcze. Obrona religii jest tu tylko pretekstem do rozważania spraw szczególnie ważkich naukowo. Religioznawca zajmujący się innymi religiami znajdzie w niej wiedzę i metodologię o uniwersalnym znaczeniu. Okazuje się też, że poważne dzieła naukowe nie muszą być śmiertelnie nudne. Autor, odwołując się do własnych doświadczeń, potrafi poważny temat przedstawić łatwo i przyjemnie.

Prof. dr hab. Janusz Danecki
Kierownik Zakładu Arabistyki i Islamistyki, Instytut Orientalistyczny,
Wydział Neofilologii
Uniwersytet Warszawski

Opinie naszych Klientów (4 opinii)Napisz swoją opinię

Konkretna

Znalazłam w niej konkretne i logiczne odpowiedzi na moje pytania. Polecam wszystkim tym którzy cierpią na młodzieńczy kryzys wiary.

autor opinii: Natalia Pływaczewska

Przewodnik apologetyczny

Książka jest kopalnią wiedzy historycznej, filozoficznej, tekstologicznej, a więc związanej z teologią i Biblią. Książka jest ciekawa. Porusza problemy wiary w Boga, że Bóg był, jest i będzie, że Jezus był, jest i będzie i daje na to potwierdzenie. Książka pozwala szukać. Polecam, warto przeczytać.

autor opinii: M. Florianowicz

Twardo stąpam po ziemii

"Przewodnik Apologetyczny" okazał się dla mnie przyczynkiem do twardego stąpania po Ziemi. Ale nie takiego zwykłego, jak przechadzka czy spacer. "Przewodnik.." jest książką, która nie pozostawia wątpliwości, że Jezus żył, mieszkał i wędrował po Ziemi. Że Bóg na przestrzeni wieków mówił i wciąż mówi do Nas, ludzi. Po przeczytaniu książki nie potrzebuję argumentów na udowadnianie że Bóg istnieje. Po przeczytaniu książki WIEM że Bóg JEST, że dał nam Swojego Syna, a ten zmartwychwstał po ukrzyżowaniu. "Przewodnik.." nie pozostawi ŻADNEGO problemu co do naszej wiary bez odpowiedzi. Autor mówi o faktach które zaistniały w historii spotkania Boga z ludźmi oraz wysnuwa logiczne wnioski co do znalezionych dowodów tychże spotkań. Podparte jest to przytoczonymi badaniami naukowymi nad Biblią. Warto przeczytać. Warto twardo stąpać po Ziemi. Warto wierzyć. Pozdrawiam. T. Grudziński

autor opinii: Tomasz Grudziński

Przewodnik apologetyczny

Książka jest kwintesencją udowodnienia w istnienie Boga. Ukazuje punkt po punkcie jak Bóg na przestrzeni wieków kontaktuje się z ludźmi za pomocą Bibli. Autor konsekwentnie ukazuje prawdziwość słów zapisanych w powyższej księdze. Książka jest tak ciekawa, że chciałoby się ""pochłonąć" ją za jednym razem, a jednocześnie każe czytelnikowi sięgać do źródła - czyli pisma św. - tak rozpala ciekawość. Po lekturze "Przewodnika..." już nic nie jest takie jak było, dosłownie NIC.

autor opinii: Tomasz Grudziński

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Vocatio
Autor: Josh McDowell
Ilość stron: 714
Wymiar [mm]: 160x225
EAN: 9788371461835
ISBN: 83-7146-183-6
ID: 43190

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Przewodnik apologetyczny Przewodnik apologetyczny
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...