TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Psychologia i New Age

Ocena:
(13 opinii)

Pierwsza w Polsce kompleksowa ocena terapii Hellingera i Kinezjologii Edukacyjnej

Ks. Aleksander Posacki wykazał się ogromną i godną autentycznego podziwu kompetencją w swojej pracy, która podejmuje nie tylko wątek psychologiczny (na którym dobrze się zna), ale także liczne wątki filozoficzne, teologiczne, religioznawcze, szczególnie te związane z ezoteryzmem, okultyzmem i gnozą (w tym z ruchem New Age). W swojej godnej polecenia książce Autor wnikliwie i erudycyjnie analizuje rozmaite wcielenia pseudopsychologii, która często okazuje się jakąś zamaskowaną formą religii, duchowości, a nawet spirytyzmu. Jest to związane z zainteresowaniami Autora, który w wielu swoich publikacjach (cytowanych przeze mnie także w moich pracach) ukazuje nieoczekiwane odkrycia, związki i analogie - w kluczu interdyscyplinarnym - pomiędzy różnymi dziedzinami wiedzy, które mogą ubogacić nie tylko obszar wiedzy psychologicznej, ale także wielu innych dziedzin kultury.” [fragment recenzji naukowej, zamieszczonej w książce w całości]

Prof. zw. dr hab. Ryszard Stachowski Kierownik Zakładu Psychologii Ogólnej i Historii Myśli Psychologicznej UAM w Poznaniu, Przewodniczący Komitetu Redakcyjnego Biblioteki Klasyków Psychologii w Wydawnictwie Naukowym PWN, Autor podręczników akademickich z psychologii.

Opinie naszych Klientów (13 opinii)Napisz swoją opinię

Polecam

Bardzo ciekawa choć bardzo naukowa , autor ukazuje dwa przeciwstawne światy Psychiatria a chrześcijaństwo i związane z tym różne szkoły i idee które zamiast nam pomóc są jeszcze bardziej wyniszczające duchowo , autor ostrzega przed błędnymi naukami , W jednym słowie jesteśmy ciałem i duchem więc próba uleczenia nas samą nauką typowym szkiełkiem i okiem , raczej się nie powiedzie, . Potrzeba czegoś więcej i o tym właśnie jest ta książka ..

autor opinii: Agnieszka Pyż-Felusiak

Ciekawa

Książka dosyć ciekawa. Z powodu języka typowo naukowego wymaga maksymalnego skupienia się przy czytaniu. Niektóre fragmenty czytałem kilkukrotnie żeby zrozumieć pewne kwestie.
Niemniej jednak książka godna przeczytania, zawiera wiele rzeczy bardzo interesujących.
Dla zainteresowanych problematyką zagrożeń duchowych pozycja ta stanowić będzie dobre kompendium wiedzy.

autor opinii: Marek Maciejczuk

Pseudoedukacja...

Szukałam informacji na temat metod promowanych dzisiaj w edukacji, ponieważ zaniepokoiły mnie treści przekazywane nauczycielom na szkoleniu "Nauczyciel- trener i doradca ucznia". Książkę "Psychologia i New Age" przeczytałam jednym tchem. Odnalazłam w niej odpowiedzi na dręczące mnie pytania- i zrozumiałam, że współczesne metody wychowawcze mają źródło w psychologii, która z kolei garściami czerpie z New Age. Myślenie pozytywne, relatywizm, orientalne światopoglądy w metodach edukacyjnych(szczególnie kinezjologia-gimnastyka umysłu Dennisona)- wszystko stało się jasne. Bardzo dziękuję Autorowi książki, że podjął się trudu obnażania kłamstw serwowanych nam w "naukowym"(a właściwie- pseudonaukowym) opakowaniu. Uważam, że "pozycja ta powinna być lekturą obowiązkową dla wszystkich nauczycieli.

autor opinii: Grazyna Niemiro

Książka dająca do myślenia i pobudzająca refleksję nad wiarą

Przymiotniki jakie moim zdaniem pasują do w/w pozycji to: edukacyjna, wnikliwa, porządkujaca, poszerzająca horyzonty myślenia i co chyba najistotniejsze horyzonty wiary. Autor( trochę jak Scherlock Holmes) podąża za Odwiecznym Przestępcą, który niestrudzenie rozsiewa siebie samego wykorzystując do tego każdego, kto udostępni mu swoje zasoby - czymkolwiek by one nie były. Demaskowanie jego obecności ma charakter rzeczowej i kompetentnej polemiki z filozoficzno- psychologiczno- religijnymi poglądami twórców różnych metod mających zapewnić człowiekowi szczęście i skutecznie rozwiązać wszystkie jego problemy. Pozycja, której moim zdaniem nie powinno się przeoczyć !

autor opinii: Jolanta Gruszczak-Konopniak

Gorąco polecam

Z dużą satysfakcją i zainteresowaniem przeczytałem książkę prof. Posackiego. Pozycja szczególnie przydatna osobom poszukującym i błądzącym po quasi naukowej literaturze ezoterycznej, o ile są one ludźmi logicznie i trzeźwo myślącymi. Z całą pewnością trafi do nich logiczny tok wypowiedzi i pomimo zawiłych zagadnień, wyjątkowa jasność przekazu. Na ogół nie rozstaję się z książką przez klika dni, w tym przypadku niestety musiałem ją odłożyć na kiedyś po dwu inspirujących i pouczających dniach.

autor opinii: Kazimierz Nagody-Mrozowicz

100% satysfakcji

wyjatkowa.

autor opinii: M. Bialecka

Nasz "wspaniały" świat.

Tę książkę powinni przeczytać wszyscy kapłani, rodzice i nauczyciele. Wiele przedstawionych w niej faktów i przykładów z otaczającej nas rzeczywistości może pomóc im uchronić dzieci i młodzież przed zwodniczym urokiem wszelkich nowinek wychowawczych czy edukacyjnych. Autor w przejrzysty sposób pokazuje, jak religia jest zastępowana przez psychologię i różne "terapie". Z kart tej książki wyłania się wiele zagrożeń duchowych, na które jesteśmy narażeni z każdej strony: z telewizji, gazet, szkolnych podręczników, horoskopów, powieści science-fiction a nawet z internetowych księgarń katolickich, które sprzedają książki A. Gruna.

autor opinii: Małgorzata Kobosz

Polecam

Książka o. A. Posackiego "Psychologia i New Age" została przeze mnie zakupiona ze względu na zainteresowanie kinezjologią edukacyjną jako jedną z wielu fałszywych ścieżek edukacyjnych, i nie tylko, New Age czy dzisiejszego liberalizmu. Uważam tę pozycję za szczególnie interesująca dla zrozumienia wszystkiego tego co dzieje się dziś w szkolnictwie, polityce i we wszystkich dziedzinach życia. Dzieje się tak dlatego, że zmienia się na naszych oczach antropologia - od najmniejszego dziecka, które formuje się wg tej wizji człowieka - wypierając chrześcijaństwo z wszystkim co ono przyniosło. Gorąco polecam tę pozycję książkową, trochę trudna ale warta zgłębiania. Janusz Wójcicki - katecheta z Nysy

autor opinii: Janusz Wójcicki

Dlaczego szkoda czasu na czytanie???

Pan od tego stwierdzenia chyba jest typowym naukowcem i mało ma do czynienia z Panem Bogiem.Prawda???Radze czytając książki tego typu, napisane przez duchownych odbierać w perspektywie wiary i duchowości a wszystko ułoży się idealnie w jedna spójna całość i nie trzeba będzie stawiać głupich pytań i wysnuwać idiotycznych konkluzji.Trzeba wczuć się w wiarę kościoła katolickiego i czytać takie teksty właśnie w takim kontekście.W kontekście Boga;-)))

autor opinii: Magda M

"szkadaczasu na czytanie" - tak napisał mój poprednik... Hmm, ta opinia jeszcze bardziej zachęca mnie do kupna tej książki

bardzo pożyteczna i interesująca praca

opinia poprzedniczki ujawnia rażący poziom niewiedzy. wydaje się, że autorka opinii czytała zupełnie inna pozycję.
Akurat co do metodologii "psychologii i new age" to nie mozna mieć żadnych zastrzezeń. Tak jak do innych prac O. Prof. Posackiego. Czytałem ich wiele i życzyłbym sobie takiego poziomu metodologicznego w każdej pracy. Autorce doradzałbym podjęcie powąznych studiów i akademickie zapoznanie się z zagadnieniem.
Jako praktykujący psycholog i krytyczny czytelnik oceniam pracę O. Prof Posackiego bardzo wysoko. nadmienię, iż jest to pozycja dla dość ambitnego czytelnika o przynajmniej podstawowej (rzecz jasna na pozimie akademickim) wiedzy z zakresu psychologii, teologii i filzofii. Nawet gdy czytelnik zrozumie zaledwie 50% zawaretj tam wiedzy to i tak doświadczy istotnego ubogacenia poznawczego, intelektulanego i duchowego.

autor opinii: polska

Bardzo dobra książka

Autor wykazał się bardzo rzetelną wiedzą. Krytykuje błędy niedopuszczalne. Poziom merytoryczny nie do podważenia. W książce jest ukazany aspekt teologiczny i antropologiczny omawianych zagadnień. Gorąco polecam.

autor opinii: Łukasz Kowalski

Oby takich pozycji było dużo mniej

Książki, "Psychologia i New Age" jest nadużyciem, bowiem sposób prowadzenia argumentacji jest dla mnie nie do przyjęcia i to z kilku powodów:
1. Podobne traktowanie UFO, kodu Leonarda da Vinci z koncepcjami psychologicznymi Junga, Silvy, Hellingera jest kompletnym pomieszaniem i niestety obawiam się każdego psychologa odtrąci na samym początku
2. Zarzut jakoby jeden czy nawet wiele błędnych poglądów przekreślał całość koncepcji i dokonań jest nie do obronienia, bo wtedy żadna koncepcja, a nawet teoria naukowa czy też dalej teologia nie byłaby do obronienia - każde ludzkie dzieło nie jest doskonałe, wtedy nic nie pozostaje
3. Jest w niej pomieszana krytyka poglądów z argumentami dotyczącymi czyjegoś życia, np. stwierdzenie, że V.Satir (terapeutka rodzinna) się rozwiodła nie ma nic wspólnego z krytyką jej argumentów - taki sposób uprawiania krytyki moim zdaniem jest również nie do obronienia.
Podsumowując, jednostronne nastawienie autora, przepraszam za dosadne stwierdzenie, płytkość argumentacji i jej metodologiczna niepoprawność, moim zdaniem, powoduje, że tak książka nie może nawet być podstawą merytorycznej dyskusji, w każdym razie nie takiej w którą gotów byłbym zaangażować swój czas i wysiłek.
Wiem, że to mocne stwierdzenia, ale taki sposób krytyki budzi mój najgłębszy sprzeciw i w konsekwencji chrześcijaństwu przynosi więcej szkody niż korzyści.
Szkoda czasu na czytanie

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Polwen
Autor: o. Aleksander Posacki SJ
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 312
Wymiar [mm]: 120x190
EAN: 9788389862839
ISBN: 9788389862839
ID: 55721

Dowiedz się więcej o tej książce

Zobacz również

Zajrzyj do książki Psychologia i New Age Psychologia i New Age
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...