TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Sekty i nowe ruchy religijne

Ocena:
(2 opinii)

Książka podejmuje refleksję nad zjawiskiem funkcjonowania społecznego nowych ruchów religijnych. Jest to praca o charakterze interdyscyplinarnym, owoc wieloletnich studiów autora nad prezentowanym zagadnieniem (zarówno w wymiarze teoretycznym, jak i praktycznym). Autor ze szczególnym skupieniem pochyla się nad patologią religii i religijności, z jaką spotykamy się w licznych kontrowersyjnych grupach kultowych.

W swej strukturze, formie i treści książka świadczy o ugruntowanej wiedzy filozoficzno-teologicznej, psychologicznej i pedagogicznej autora. W sposób przystępny i niezwykle wprawny autor przeprowadza czytelnika przez meandry omawianego zagadnienia, ukazując filozoficzne i społeczne konteksty powstawania i funkcjonowania licznych sekt. Ujawnia również wewnętrzne struktury i mechanizmy psychologicznego wpływu sekt na ich członków.

Wiedza i doświadczenie pracy z osobami uwikłanymi w grupy kultowe, okultyzm i New Age, jakim legitymuje się autor, sprawiają, że książka nabiera wyjątkowej wartości i może być z powodzeniem wykorzystana przez czytelnika indywidualnego, jak i przez pedagogów, psychologów i wychowawców w ramach ich pracy wychowawczo-edukacyjnej.

Opinie naszych Klientów (2 opinii)Napisz swoją opinię

recenzja

Autor dosyć szeroko podejmuje problematykę sekt, wykorzystując bogatą literaturę istniejących już pozycji i badań. Sięga także do periodyków, świadectw i subiektywnych opinii ludzi, którzy otarli się o sekty lub w nich byli. Dość dużo podobieństw w opisach i metodologii do wypowiedzi i opracowań s. Pawlik. Autor także cytuje autorów, którzy jak on, bazują na powszechnie dostępnych materiałach, w tym obcojęzycznych (np. w Internecie) takich „fachowców” jak niejaki p. Nowakowski – wątpliwej klasy specjalista. Myślę, że większy byłby pożytek, gdyby autor dzielił się własnym, jak pisze bogatym doświadczeniem, zwłaszcza, iż jest jezuitą i katolickim kapłanem. Brakuje mi głębokich odniesień do sfery duchowej, konsekwencji w tym obszarze i pomocy, zwłaszcza roli egzorcyzmów.
Książka jest bardzo dobrą pozycją dla neofitów i dla osób posiadających mgliste pojęcie o sektach i nowych ruchach religijnych. Pozycja może okazać się niezłą pomocą dydaktyczną, pod warunkiem, iż poddana będzie korekcie. Wygląda na to, że książka jest wynikiem pracy naukowej na poziomie doktoratu pisanego w Polsce (zbyt rozbudowana i obszerna). Jest to klasyczna tendencja do tworzenia kilkusetstronicowych prac naukowych w Polsce. Możemy odnaleźć w niej cytaty z dokumentów Kościoła, stanowiska Kościoła, przepisy prawa i ujęcia definicyjne. Zalecenia co do dalszych badań mógł sobie autor darować (stąd podejrzenie o zbyt mały wkład w pracę nad transpozycją.

autor opinii: Natalia

Super książka

Jeśli ktoś interesuje się sektami to ta książka z pewnością dla Niego. Osoby, które nie znają się na sektach i ruchach religijnych także powinni przeczytać tę pozycję, ponieważ można z niej dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na ten temat. A może kiedyś ta wiedza przyda się Tobie ?

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Salwator
Autor: Mariusz Gajewski SJ
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 238
EAN: 9788375800784
ISBN: 9788375800784
ID: 131252

Zobacz również

Sekty i nowe ruchy religijne
29.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...