TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Sobory niepodzielonego Kościoła. Seria: Biblioteka Ojców Kościoła

„Sobory niepodzielonego Kościoła” to pierwsza od lat 80. XX wieku histo­ria soborów napisana przez polskiego autora. Autor omawia wszystkie osiem soborów uznawanych przez Kościół katolicki, wyrażając swe za­strzeżenia względem ekumeniczności soboru ósmego.

Dodatkowo omawia także Sobór Jerozolimski, któremu współcześni badacze zaczynają przypisywać tytuł właściwego soboru oraz krótko przedstawia zgromadzenie in Trullo, będące uzupełnieniem prawnym dwóch ściśle z nimi związanych soborów: piątego (Konstantynopolitańskiego II) i szó­stego (Konstantynopolitańskiego III).

Druga część książki to wybór tekstów soborowych, którego dokonali ks. A. Baron i ks. H. Pietras SJ oraz inne teksty patrystyczne, związane z tematyką pierwszych soborów – tu wyboru tekstu dokonał autor niniej­szego opracowania.

Historia soborów to dzieje zmagań myśli ludzkiej, która dąży do poznania i wyrażenia słowami tajemnicy Przedwiecznego i Wcielenia Jego Syna, Jezusa Chrystusa, zmagań trudnych, w których nie brakowało bolesnych błędów obnażających ludzką słabość.

Ta historia pokazuje nam, jak formowała się teologia chrześcijan jeszcze nie podzielonych, jak precyzowała swoje podstawowe sformułowania, które do dziś stano­wią podstawy teologii wszystkich chrześcijan: katolików, protestantów i prawosławnych.

Historia ta uczy nas głębokiej pokory wobec wiary protagonistów tej wielkiej awantury intelektualnej i ich dążenia do praw­dy, ale często też napełnia bólem, wobec błędów, kłótliwości, zawiści i rozłamów spowodowanych przez nie.

Ks. prof. Marek Starowieyski to wybitny polski teolog i patrolog, znawca chrześcijaństwa antycznego i nauki Ojców Kościoła, autor wielu książek i artykułów.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor: ks. Marek Starowieyski
Rok wydania: 2015
Ilość stron: 452
Wymiar [mm]: 140x202
EAN: 9788375959161
ISBN: 9788375959161
ID: 343486

Zobacz również

Sobory niepodzielonego Kościoła. Seria: Biblioteka Ojców Kościoła
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...