TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Spustoszona winnica

Ocena:
(1 opinii)

Ostatnie dzieło Dietricha von Hildebranda to jego intelektualny testament. Książka pisana z proroczym gniewem, żarem i bólem jest gwałtownym protestem przeciw postępowaniu niektórych teologów i hierarchów, którzy - zdaniem autora - niweczą nadprzyrodzony charakter nauki katolickiej.

Praca jest przestrogą przed schodzeniem z drogi prawdy, które może prowadzić ku zeświecczeniu i pustym świątyniom. Autor, ekspert Vaticanum II, uważany przez Piusa XII za Doktora Kościoła XX wieku, pisze wręcz o "piątej kolumnie" niszczącej Kościół.

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Dzieło godne przemyślenia

"Spustoszona winnica" daje jasny obraz posoborowego kryzysu w Kościele Katolickim. Dietrich von Hildebrand ma głębokie zrozumienie prymatu glorificatio Boga i zbawienia człowieka przed wszelkimi innymi dobrami. Widzi więc jak pomieszanie w hierarchii dóbr przyczynia się do rozkładu zmysłu nadprzyrodzonego w Kościele. I tak na przykład: jeśli nie mam mocnego uświadomienia stanu zagrożenia czyjegoś zbawienia, to ekskomunikę i anatemę, będę pojmował jako średniowieczne przeżytki, a nie jako bardzo trudny wyraz miłości bliźniego, któremu przedstawia się jego rzeczywistą sytuacją duchową.
Książka ta rozprawia się z mitem nowoczesnego człowieka, szkodliwą reinterpretacją autorytetu sakralnego czy też z psudoekumenizmem. Autor ubolewa nad wypaczeniami w liturgii i czymś, co nazywa letargiem strażników. Całości towarzyszy zawsze głęboka miłość do Kościoła i nadzieja na odnowę, czego świadectwem są słowa Hildebranda: "Jeżeli postawą, której oczekuje od nas Bóg w obliczu spustoszenia Jego winnicy, będzie, po pierwsze, szczególny wzrost wiary, nadziei i miłości, po drugie, wzmożona czujność, by nie ulec zarażeniu, a po trzecie, bezlitosna walka z owym spustoszeniem, to, po czwarte, reakcją tą będzie także świadomość, iż absolutna prawda depositum catholicae fidei pozostanie nienaruszona mimo całej paplaniny teologów." (s. 285-286)

autor opinii: Adam Cieśla

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Fronda
Autor: Dietrich von Hildebrand
Rok wydania: 2012
Ilość stron: 288
Wymiar [mm]: 145x205
EAN: 9788362268559
ISBN: 978-83-62268-55-9
ID: 252980

Zobacz również

Spustoszona winnica
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...