TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Traktat o sprawiedliwości. Seria: Biblioteka Europejska

„Traktat o sprawiedliwości” zawiera kwestie 57-80 z „drugiej części drugiej części” (secunda secundae) „Summy teologii” św. Tomasza z Akwinu.

Nawiązując do fundamentalnych rozróżnień Arystotelesa, Akwinata omawia w nich najpierw istotne aspekty sprawiedliwości ogólnej, rozumianej jako zgodność z prawem (iustitia legalis), a następnie dwie główne odmiany sprawiedliwości partykularnej: sprawiedliwość rozdzielającą (iustitia distributiva) oraz sprawiedliwość, którą Arystoteles ze względu na jej funkcję określał jako wyrównującą, a Tomasz – raczej z uwagi na jej dziedzinę, obejmującą szeroko rozumiane relacje wymiany (commutationes) między jednostkami – nazywa sprawiedliwością wymienną (iustitia commutativa).

Poświęcając najwięcej miejsca wykroczeniom przeciwko tej drugiej, Tomasz z Akwinu rozwija swoje charakterystyczne tezy z tak ważnych obszarów normatywnej refleksji etycznej, jak etyka zabijania lub etyka prawnicza.

Podobnie jak pięć poprzednich pozycji z wydawanej serii ("Traktat o cnotach"; "Traktat o szczęściu"; "Traktat o roztropności"; "Traktat o ludzkim działaniu"; "Traktat o prawie"), tak i ta ukazuje się w nowym tłumaczeniu i opracowaniu edytorskim profesora Włodzimierza Galewicza.

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Antyk Marek Derewiecki
Autor: św. Tomasz z Akwinu
Rok wydania: 2016
Ilość stron: 416
Wymiar [mm]: 155x230
EAN: 9788365031754
ISBN: 978-83-65031-75-4
ID: 361285

Zobacz również

Traktat o sprawiedliwości. Seria: Biblioteka Europejska
51.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...