TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Adhortacja apostolska Verbum Domini. O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła

Ocena:
(5 opinii)

Posynodalna adhortacja zaczyna się cytatem biblijnym z 1 Listu św. Piotra, nawiązującym do Księgi Izajasza: Verbum Domini manet in aeternum - Słowo Pana trwa na wieki. Składa się z trzech części.

Pierwsza nosi tytuł "Verbum Dei" - "Słowo Boga". Ukazuje, że człowiek i jego problemy nie są Bogu obojętne, a chrześcijaństwo nie jest religią księgi, ale Słowa wcielonego, jednak w przyjęciu Go ma znaczenie Pismo natchnione przez Ducha Świętego. Człowiek ma je przyjąć z wiarą w Kościele, w kontekście całej jego Tradycji. Papież porusza też w tej części sprawę hermeneutyki, czyli interpretacji Pisma Świętego w Kościele. Przestrzega przed dychotomią między egzegezą ograniczającą się do badań filologiczno-historycznych a teologią, jak też przed fundamentalistyczną interpretacją Pisma Świętego. Biblia ma stać się duszą teologii, jak wzywał Sobór Watykański II.

Druga część dokumentu, zatytułowana "Verbum in Ecclesia" - "Słowo w Kościele" - ma charakter duszpasterski. Ukazuje rolę Słowa w życiu kościelnej wspólnoty, szczególnie wiele miejsca poświęcając liturgii. Podkreśla znaczenie słuchania w skupieniu i milczeniu, rolę homilii, której głoszenie jest zadaniem duchownych. Postuluje wydanie specjalnego dyrektorium homiletycznego. Podkreśla się też potrzebę rozwijania nabożeństw Słowa przy takich okazjach, jak kongresy eucharystyczne czy Światowe Dni Młodzieży. Pisząc dalej o katechezie biblijnej, Benedykt XVI przypomina, że wiernych trzeba zapoznawać z Biblią zgodnie z wiarą Kościoła, także w małych wspólnotach. Gdzie tego brakuje, tworzy się pustka duszpasterska, którą często wykorzystują sekty.

Trzecia część adhortacji ma tytuł "Verbum mundo" - "Słowo światu". Mowa tu o misyjnym zadaniu głoszenia światu Słowa Bożego, o dialogu z innymi religiami i kulturami, o zaangażowaniu na rzecz pojednania i pokoju. Papież przypomina też chrześcijan prześladowanych za wiarę i wskazuje na konieczność wolności sumienia, a kończy nawiązaniem do tak bardzo dziś aktualnej nowej ewangelizacji.

Opinie naszych Klientów (5 opinii)Napisz swoją opinię

Adhortacja Verbum Domini

Bardzo mi zależało na zdobyciu tej adhortacji i to w większej ilości w bardzo szybkim tempie.Ale dopiero przygotowujemy się do wspólnotowego zagłębienia się w tę bogatą w treść lekturę.Słowo Boże jest zawsze aktualne i zawsze jest "zdolne przeniknąć myśli i pragnienia serca". Stąd zachęta,aby jak najwięcej ludzi mogło zaczerpnąć z tego skarbca i żyć Słowem Boga na co dzień. Z poważaniem s. Barbara

autor opinii: s.Barbara Suchocka

Książka - dokument ukazujący istotę Słowa Bożego

Słowo Boże zawarte w Biblii jest stale niedoceniane przez nas chrześcijan, dlatego ogromnie cieszę się możliwością czytania tego dokumentu, tym bardziej, że książka została wydana w bardzo poręcznym formacie. Najbardziej lubię czytać ją fragmentami i później zaglądać ponownie do wcześniej przeczytanych ustępów. Jako katechetka polecam tą książkę do wykorzystania w szkole, właściwie dla prawie każdego wieku dzieci (odpowiednio wprowadzając i korzystając z niej).

autor opinii: Małgorzata Knopik

O Słowie Bożym

Ważne. Potrzebne. Aktualne. Piękne.
Do lektury, do medytacji,
do rozważania na modlitwie

autor opinii: AK

:)

POLECAM przeczytać

autor opinii: kaja

Trafiła oczekiwana przeze mnie Adhortacja " O Słowie Bożym" - to odnowione spojrzenie na poruszane sprawy podczas Soboru Wat.II jest takim drogowskazem na mojej zakonnej drodze. Codziennie karmimy się obficie Słowem Bożym - Eucharystia, Brewiarz, medytacja nad wybranym fragmentem Pisma Św.ale ciągle na nowo musimy sobie przypominać, że Śłowo jest żywe i On Sam do nas mówi. I to odnajduję w tej nowej Adhortacji.

autor opinii: s.Maria Magdalena Glumińska

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Wydawnictwo M
Autor: Benedykt XVI
Rok wydania: 2010
Ilość stron: 128
Wymiar [mm]: 130x202
EAN: 9788375952827
ISBN: 978-83-7595-282-7
ID: 256777

Zobacz również

Adhortacja apostolska Verbum Domini. O Słowie Bożym w życiu i misji Kościoła
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...