TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Współcześni pustelnicy

Książka pod różnym kątem przedstawia obraz życia pustelników. W pierwszej części oddaje głos ludziom, którzy wybrali tę formę życia duchowego, ukazuje motywy, które doprowadziły do decyzji podjęcia takiego życia oraz ich codzienność. Część druga ukazuje rozwój tej formy życia duchowego na przestrzeni wieków oraz interpretację tekstu na temat pustelników z Katechizmu Kościoła Katolickiego.

Życie eremity wydaje sie z jednej strony bardzo pociągające, bo daje możliwość odseparowania się od zgiełku codzienności, z drugiej zaś nieco przeraża perspektywą zamknięcia i samotności. Z reguły kojarzy się też z czasami odległymi, z życiem na pustyni, ze wskazaniami szanowanych, ale odległych w czasie Ojców Pustyni.

Maria Anna Leenen wydaje się osobą szczególnie uprawnioną do wypowiadania się na ten temat, bo od lat żyje w samotności jako eremitka we współczesnych Niemczech. W swojej książce próbuje zmierzyć się z trudnym tematem przydatności pustelników w dzisiejszym świecie. Dociera do kilku eremitów prowadzących samotne życie w pustelniach na terenie Niemiec. Rozmowy z nimi, dalekie od upiększania rzeczywistości, przybliżają obraz wyzwań, jakie niesie taki tryb życie, a jednocześnie ukazują jego niezaprzeczalny walor – możliwość autentycznego dotarcia do Boga i trwania w tym stanie także ku pożytkowi okolicznej ludności. Okazuje się bowiem, że obecność pustelnika mieszkającego gdzieś na skraju wsi (a bywa, że i w centrum wielkiego miasta) staje się dla mieszkańców okazją do odkrywania na nowo zagubionej drogi do Boga. W dzisiejszych mocno zlaicyzowanych Niemczech eremici zaczynają odgrywać znaczącą rolę osób pokazujących inny niż konsumpcyjny model życia. Uczą jak być, a nie mieć, przypominają zatarte w pamięci modlitwy, pomagają wrócić do Kościoła.

Książka zawiera też sporo informacji historycznych, dzięki którym czytelnik poznaje zarys historii eremityzmu i zmieniające się nastawienie Kościoła do problemu odosobnienia pojedynczych osób.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Salwator
Autor: Maria A. Leenen
Rok wydania: 2009
Ilość stron: 141
Wymiar [mm]: 140x200
EAN: 9788375800630
ISBN: 9788375800630
ID: 121109

Zobacz również

Współcześni pustelnicy
19.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 24 h
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...