BESTSELLEROWA PROMOCJA

KLIKNIJ i zobacz 25 najlepszych tytułów z 25% rabatem!

Katalog autorów

Jacek Salij OP

właśc. Eugeniusz Salij (ur. 1942 w Budach na Wołyniu), dominikanin, teolog tomista, filozof, pisarz i publicysta.

Urodził się na Wołyniu. Studiował teologię w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym Polskiej Prowincji Dominikanów w Krakowie, a następnie w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie (obecnie Uniwersytet Kardynała Stefana Wyszyńskiego). Tytuł doktora uzyskał w 1971, a 8 lat później obronił pracę habilitacyjną. W 1984 prowadził badania naukowe w Uniwersytecie Katolickim w Leuven. W 1992 został profesorem zwyczajnym ATK.

Aktualnie pełni funkcję kierownika Katedry Teologii Dogmatycznej UKSW. Prowadzi także wykłady z teologii dogmatycznej w Kolegium Filozoficzno-Teologicznym oo. Dominikanów na warszawskim Służewie. Ponadto jest konsultorem Sekcji Nauk Teologicznych w Komisji Nauki Wiary Konferencji Episkopatu Polski. Należy do Polskiego Oddziału PEN Clubu. Jest również członkiem Komitetu Nauk Teologicznych PAN.

Bada twórczość św. Tomasza z Akwinu i sam określa się jako tomista. W kręgu jego zainteresowań znajdują się również: historia i teologia dogmatów, filozofia Boga, scholastyka, etyka i bioetyka.

Od dawna współpracuje z miesięcznikiem “W drodze”, gdzie w rubryce “Szukającym drogi” udziela odpowiedzi na pytania i wątpliwości teologiczne nadsyłane przez czytelników.

W swych książkach często podejmuje aktualne i jednocześnie trudne tematy, m.in.: aborcji, eutanazji, zapłodnienia in vitro, znaczenia Kościoła dla ludzi czy seksualności człowieka. Wśród jego prac warto wymienić chociażby: “Po co nam Kościół?”, “Seks, miłość, obyczaje”, “Dar Kościoła”, “Małżeństwo, rozwód, związki niesakramentalne”, “Grzech, łaska, sakrament pojednania”, “Tajemnice Biblii”, “Wróżby, czary, opętanie”, “Patriotyzm dzisiaj”, “Wybierajmy życie”.

W 2004 został laureatem Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Katolickich Feniks “za niestrudzone popularyzowanie wiedzy teologicznej w Polsce w różnych publikacjach wydawniczych”. W 2007 oznaczony przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandoskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski.

Wśród najmłodszych znany jest jako autor ukazujących się w ,”Małym Gościu Niedzielnym” wypowiedzi ”Czy Pan Jezus lubił budyń?”.

Zobacz książki, których autorem jest Jacek Salij OP