TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Wszechobecna miłość

Funkcjonuje obiegowa opinia, że "Kościół odpowiada na pytania, których nikt nie stawia, a nie odpowiada na te, które ludzie sobie stawiają". Ojciec Jacek Salij temu twierdzeniu wyraźnie przeczy całą swoją wieloletnią już służbą pisarską. Nie ma takiego pytania, którego ojcu Jackowi nie można zadać.

Chwałą zaś Autora jest to, że sięga do samego źródła mądrości Kościoła. Źródła pozostającego w ukryciu, bo komu by się chciało zaglądać do zapisanych w grece czy łacinie niewątpliwych mądrości na miarę wszechczasów. Prościej zajrzeć do internetu. Ojciec Salij sam jest, jak Internet -cierpliwie przywołuje to, co nagromadziła mądrość pokoleń od z górą dwu tysięcy lat. A komu ta tradycja wydaje się nazbyt powszednia i szuka egzotyki poza Kościołem, ojciec Jacek powiedziałby zapewne to samo, co kiedyś we Wrocławiu rzekł Dalajlama: "Żyjcie własną religią, szanujcie inne".

Ile jest dogmatów wiary? Czy istnieje jakiś oficjalny wykaz dogmatów, jakie są wyznawane w Kościele katolickim? Spróbujmy zastanowić się, dlaczego nikt w Kościele takich wykazów jakoś nie sporządzał. A ile jest praw przyrody? - zaczął kiedyś odpowiadać pytaniem na to pytanie profesor chemii, który regularnie uczestniczy w prowadzonej przeze mnie grupie religijnej.

I zaproponował następującą odpowiedź: Praw przyrody jest tyle, ile jest nam potrzeba do objaśnienia tego, co w przyrodzie udało nam się już poznać. Badacza przyrody interesuje nie tyle liczba praw, którymi ona się rządzi, ale raczej poznawanie jej samej, przede wszystkim poznawanie w niej i lepsze rozumienie tego, co dotychczas było przed nami zakryte. Analogia wydaje się trafna.

JACEK SALIJ OP, autor licznych publikacji z dziedziny teologii i duchowości, profesor zwyczajny teologii, kierownik Katedry Teologii Dogmatycznej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Ojciec Jacek, mieszkający od zawsze w Warszawie, jest wielbicielem, o czym wie niewielu, skoków na bungee i dobrze przyrządzonej (najlepiej przez siebie samego) jajecznicy. W czasie wolnym od obowiązków jego stanu lubi przejażdżki rowerem po nadwiślańskich bulwarach.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: W Drodze
Autor: o. Jacek Salij OP
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 352
Wymiar [mm]: 123x195
EAN: 9788370337810
ISBN: 978-83-7033-781-0
ID: 202790

Zobacz również

Wszechobecna miłość
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...