TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Andrzej Pilipiuk

(ur. 1974 w Wojsławicach), pisarz i publicysta, z wykształcenia archeolog, autor książek fantasy.

Urodził się w byłym powiecie chełmskim. W latach 1993–1999 studiował archeologię na Uniwersytecie Warszawskim (w ich ramach uczęszczał na zajęcia z egiptologii prowadzone przez prof. Andrzeja Niwińskiego). Po studiach planował doktorat z historii techniki oraz założenie własnej firmy archeologicznej, jednak z powodu trudności pomysły te szybko porzucił i postanowił zająć się pisaniem.

W 1996 debiutował opoiwiadaniem “Hiena” (“Fenix” 2/1996) i od tego czasu napisał już kilkadziesiąt innych utworów wydanych w siedmiu zbiorach (“Kroniki Jakuba Wędrowycza” (2001), “Czarownik Iwanow” (2002), “Weźmisz czarno kure” (2002), “Zagadka Kuby Rozpruwacza” (2004), “Wieszać każdy może” (2006), “Homo Bimbrownikus” (2009) i "Trucizna" (2012).

Jego inne utwory to cykl “Kuzynki” (poświęcony kuzynkom Kruszewskim oraz Michałowi Sędziwojowi, alchemikowi, który pragnął odkryć tajemnicę długowieczności) oraz cykl “Norweski dziennik” (przygody Tomasza Paczenki, cierpiącego na amnezję młodego uciekiniera z Polski Ludowej, który usiłuje odnaleźć prawdę o sobie i otaczającej go rzeczywistości).

Na podstawie opowiadań opublikowanych w albumie komiksowym “Dobić Dziada” w lipcu 2011 została wydana nakładem Valkiria Network Fabularyzowana Kolekcjonerska Gra Karciana Jakub Wędrowycz.

W 1999 nawiązał kontakt z wydawnictwem “Warmia”, dla którego podjął się współtworzenia kontynuacji przygód Pana Samochodzika. W ciągu 6 lat napisał łącznie 19 tomów sygnowanych pseudonimem Tomasz Olszakowski. Był też autorem artykułów popularyzujących historię archeologii, które ukazały się na łamach “Wieści Podwarszawskich”, “Innej Drogi”, “Gazety Polskiej”, “Wiedzy Tajemnej”, “Czwartego Wymiaru” oraz “Pulsu Warszawy”.

Jest znany z konserwatywno-liberalnych i monarchistycznych poglądów. Wielkorotnie krytykował wydarzenia ze współczesnego życia politycznego i gospodarczego. Jest wielkim przeciwnikiem polskiego systemu edukacji. W 2005 wziął udział w wyborach do Sejmu Rzeczpospolitej Polskiej, a w 2009 do Parlamentu Europejskiego. W obu przypadkach nie objął mandatu.

W 1998 nominowany był do Śląkfy, nagrody Śląskiego Klubu Fantastyki w kategorii “Pisarz roku” , później również dziewięciokrotnie do nagrody im. Janusza A. Zajdla, którą ostatecznie został uhonorowany w 2003 za opowiadanie “Kuzynki”. Czterokrotnie otrzymał nagrodę Nautilus (za: “Wieczorne dzwony”, 2004; “Rzeźnika Drzew”, 2009; “Lazaret”, 2010; “Oko Jelenia: Triumf lisa Reinicke“, 2010). Ponadto otrzymał Puchar Bachusa (2003) i Srebrną Muszlę.

4 października 2003 ożenił się z Katarzyną Motyką. W maju 2004 urodziła się ich córka Łucja, natomiast w czerwcu 2011 syn Tomasz. W wolnych chwilach zajmuje się numizmatyką i zbieraniem meteorytów, a także stolarstwem i malarstwem. Mieszka w Krakowie.

Zobacz książki, których autorem jest Andrzej Pilipiuk