TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

Katalog autorów

Michael D. O Brien

(ur. 1948 w Ottawie), kanadyjski pisarz, publicysta, autor bestsellerowych powieści, malarz ikon.

Artysta-samouk, nie posiada akademickiego przygotowania. Autor kilkunastu książek, w tym dziewięciotomowej serii powieści opublikowanych przez amerykańskie wydawnictwo Ignatius Press pod wspólnym tytułem: “Children of the Last Days”. Pierwsza i najsłynniejsza ksiażka z serii to “Ojciec Eliasz. Czas apokalipsy” (Father Elijah: An Apocalypse, 1996), historia Dawida Schäfera, Żyda ocalałego z Holocaustu, który nawraca się na katolicyzm i staje się karmelitańskim zakonnikiem o imieniu Ojciec Eliasz. W powieści tej odnaleźć można postaci Prefekta Kongregacji Nauki Wiary oraz papieża, które nawiązują do autentycznych postaci Josepha Razingera oraz Jana Pawła II.

Jego książki zostały przetłumaczone na kilkanaście języków, w tym na j. czeski, j. francuski, j. niemiecki, j. włoski, j. hiszpański, j. szwedzki i j. litewski. Po polsku ukazały się: “Dom Sophii” (Sophia House, 2005 – opowieść, w której autor wykazuje się doskonałą znajomością polskiej historii z okresu II wojny światowej), “Teofil” (Theophilos, 2010) oraz zbiór esejów socjopolitycznych “Pamięć przyszłości. Przewodnik na czasy ostateczne” (Remembrance of the Future). Swoją twórczością fikcjonalną nawiązuje do pisarstwa apokaliptycznego Roberta Hugha Bensona, a w szczególności do opublikowanej w 1907 powieści “Lord of the World”.

Krytyk kultury współczesnej. Jest autorem zbioru esejów, w którym omawia aktualny problem kryzysu rodziny (“The Family and the New Totalitarianism”), kontrowersyjnej książki “A Landscape with Dragons: The Battle for Your Child’s Mind”, w której stwierdza, że u podstaw ideologicznych współczesnej literatury dla dzieci nie leży etyka chrzecijańska, ale światopogląd pogańkski, w którym kategorie dobra i zła nie są jasno oddzielone i zdefiniowane. Krytykuje szereg powieści fantastycznych, w tym również “Harrego Pottera” Rowling, “Opowieści z Narnii” Lewisa czy “Władcę pierścieni” Tolkiena.

Jest autorem medytacji adwentowych (“Waiting: Stories for Advent”, 2010) ilustrowanych rozważań różańcowych (“The Mysteries of the Most Holy Rosary”) oraz książki dla dzieci (“The Small Angel”).

Publikował w “Communio”, “Catholic World Report”, “Catholic Dossier”, “Inside the Vatican”, “The Chesterton Review”. Współzałożył i przez 7 lat był członkiem zespołu redakcyjnego katolickiego czasopisma dla rodzin “Nazareth Journal”.

Od 1970 pracował zawodowo jako artysta-malarz, a od 1976 jako malarz obrazów o tematyce religijnej oraz ikon utrzymanych w stylu neobizantyńskim. Jego obrazy wiszą na ścianach wielu kościołów, zakonów, uniwersytetów, prywatnych domów w USA, Kanadzie, Anglii, Niemczech, Włoch, Australii oraz Afryki. Jest również autorem serii obrazów “John Paul II's Biblical Way of the Cross”.

Mieszka i pracuje w swoim domu w Ontario. Ma żonę Sheilę i sześcioro dzieci.

Zobacz książki, których autorem jest Michael D. O Brien