TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Benedykt XVI. Próba podsumowania pontyfikatu

Decyzja o abdykacji zaskoczyła większość katolików i obserwatorów życia Kościoła katolickiego, bo to wydarzenie rzadko spotykane w Jego dziejach.

Ostatnia abdykacja miała miejsce pod koniec XIII wieku, ale Celestyn V był papieżem niespełna rok... Benedykt XVI swój urząd pełnił już lat prawie osiem, zważywszy jednak pontyfikat poprzednika, Jana Pawła II - zaledwie osiem. Wielu, także katolików, trwa w zdziwieniu, a wielu kryje w sercach rozczarowanie i żal.

Decyzja Benedykta XVI, zgodna z prawem kanonicznym, wydaje się niezrozumiała, szczególnie gdy podane powody - niedostatek sił cielesnych i duchowych - skonfrontuje się z ostatnimi latami życia i posługi Jana Pawła II.

Książka, która powstała dzięki artykułom: ks. prof. dr. hab. Tomasza Stępnia, prof. dr. hab. Adama Wielomskiego, dr. Lecha Szyndlera, red. Antoniego Socciego, piszących o głównych - ich zdaniem - dokonaniach tego pontyfikatu, a przede wszystkim o encyklice "Spe salvi", nie odpowiada wprost na pytanie, dlaczego papież podjął decyzję o rezygnacji z urzędu.

Niemniej jednak lektura tych tekstów, skonfrontowana z wiedzą o sposobie sprawowania urzędu przez wielkiego poprzednika, stanem Kościoła katolickiego i znajomością kardynalskiej jeszcze posługi następcy, papieża Franciszka, pozwalają się pochylić i zastanowić nad losem obecnym i dalszym współczesnego Kościoła, zidentyfikować i ocenić kierunek, w którym On zmierza, a przez to także rozważyć we własnym sumieniu powody abdykacji Benedykta.

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Von Borowiecki
Autor: Jaromir Ćwikła
Rok wydania: 2013
Ilość stron: 116
Wymiar [mm]: 145x205
EAN: 9788360748398
ISBN: 978-83-60748-39-8
ID: 257600

Zobacz również

Benedykt XVI. Próba podsumowania pontyfikatu
21.99 zł
  • Wysyłamy w ciągu 1-3 dni
  • Dostawa za jedyne 8.90 zł
    - sprawdź
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...