TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Europa

Ten dramat stryja Jerzego znałem od dawna. Znałem też legendę związaną z jego warszawską prapremierą w Teatrze Ateneum w 1931 roku, której głównymi postaciami, obok stryja, byli wielki mistrz Stefan Jaracz (reżyser przedstawienia, który wystąpił też w roli Człowieka) i czołowy amant filmu polskiego tamtych lat, Zbyszko Sawan (który grał główną rolę – Czandrę).

Po wzruszającej uroczystości nadania Gimnazjum Nr 4 imienia Jerzego Brauna, na wiosnę 2002 r. narosło we mnie przekonanie, że mam w Tarnowie jeszcze jeden dług do spłacenia – tej szkole, jej kierownictwu, pedagogom, rodzicom i uczniom, niestrudzonej popularyzatorce postaci i dzieła stryja, dr Marii Żychowskiej, oraz ich miastu, Tarnowowi. Z tego myślenia zrodził się pomysł realizacji w Tarnowie "Europy".

Sztuka ta, napisana w 1930 r., była przenikliwym ostrzeżeniem Europy przed narastającymi w niej procesami gnilnymi. Po dwóch bokach Polski kształtowały się wtedy – przecież w obrębie Europy – coraz bardziej nieludzkie reżimy totalitarne – w Niemczech i w Związku Sowieckim. Przeczytana na nowo, Europa ujawniała swój wymiar prorocki, a zarazem brzmiała niepokojąco współcześnie.

Ze wstępu Kazimierza Brauna

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Fronda
Autor: Jerzy Braun
Rok wydania: 2007
Ilość stron: 172
Wymiar [mm]: 145 x 205
EAN: 9788391991145
ISBN: 83-919911-4-8
ID: 5281

Zobacz również

Europa
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...