TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Lolek. Młode lata papieża

Jest to historia pierwszego okresu życia przyszłego papieża - od jego narodzin do święceń kapłańskich.

Akcja książki rozpoczyna się w roku 1920. Kiedy w Wadowicach przychodzi na świat Karol Wojtyła, wojska bolszewickie rozpoczynają natarcie na Polskę. Lolek ma trzy miesiące, gdy bolszewicy zostają pokonani pod Warszawą.

Zostają przedstawione kolejne etapy jego życia: śmierć matki, rozpoczęcie nauki w gimnazjum, śmierć brata, nauka w szkole, matura i przeprowadzka do Krakowa, gdzie rozpoczyna studia polonistyczne. Tutaj styka się ze światem kultury, prezentuje własne utwory a nawet występuje w wodewilu. Ten spokojny okres przerywa wybuch wojny, któremu - także w osobistym życiu Wojtyły - towarzyszą niezwykle dramatyczne okoliczności. Pierwsze miesiące okupacji to intensywna praca intelektualna - pisze swoje młodzieńcze utwory literackie, przeżywa eskalację hitlerowskiego terroru, żegna najbliższych (śmierć ojca) i coraz poważniej myśli o powołaniu kapłańskim. Wreszcie, w czasie konspiracyjnej pracy w Teatrze Rapsodycznym i "legalnej" pracy robotnika w Zakładach Solvay, decyduje się na wstąpienie do seminarium duchownego.

Po zakończeniu wojny zostaje wyświęcony i wyjeżdża na studia do Rzymu. Ma 26 lat.

W książce zostały wykorzystane liczne wspomnienia o Wojtyle jego znajomych z lat szkolnych i studenckich, własne teksty przyszłego papieża (wprowadzają one kolejne wątki), a także źródła historyczne (prasa z tego okresu, wypowiedzi znanych osób).

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: twarda
Wydawca: Prószyński
Autor: Paweł Zuchniewicz
Rok wydania: 2008
Ilość stron: 326
Wymiar [mm]: 150x210
EAN: 9788374697200
ISBN: 9788374697200
ID: 71057

Zobacz również

Lolek. Młode lata papieża
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...