TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Potop cz. 1

"Potop", druga z powieści tworzących Trylogię, przedstawia dzieje Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). Zasadniczą ideą powieści jest problem zdrady i wierności, będący kryterium moralnej oceny zarówno postaci historycznych (np. Radziwiłł), jak i fikcyjnych (przede wszystkim Kmicic).

Z głównym motywem wiąże się sposób prezentacji zdarzeń - Sienkiewicz ukazuje dwie fazy konfliktu polsko-szwedzkiego, w którym dużą rolę odegrała zdrada magnatów i części szlachty. Początkowy obraz wrogiego "potopu" przynosi bliskość całkowitej klęski Rzeczypospolitej, w której tylko nieliczni obywatele zdolni są do obrony jej suwerenności.

Przełomowym momentem, otwierającym drugą fazę wojny jest obrona Częstochowy, rozpoczynająca bohaterski zryw narodu, zakończony zwycięstwem i ocaleniem ojczyzny. Ukazanie wielkiego wysiłku narodu, który u progu całkowitej klęski jest w stanie zdobyć się na zwycięską walkę z silniejszym wrogiem sprawiło, że "Potop" jest uznawany za najbardziej "krzepiącą" z powieści Sienkiewicza, "pisanych ku pokrzepieniu serc".

Sięgnij również po 2 część "Potopu".

Zobacz tę książkę także w wersji audio.

Opinie naszych Klientów (0 opinii)Napisz swoją opinię

Ta książka nie została jeszcze przez nikogo oceniona

Informacje techniczne

Oprawa: miękka
Wydawca: Zielona Sowa
Autor: Henryk Sienkiewicz
Rok wydania: 2011
Ilość stron: 112
Wymiar [mm]: 696
EAN: 9788376238746
ISBN: 9788376238746
ID: 198050

Zobacz również

Potop cz. 1
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...