TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Potop (3 CD mp3)

"Potop", druga z powieści tworzących Trylogię, przedstawia dzieje Polski w dobie najazdu Szwedów (1655-1660). Zasadniczą ideą powieści jest problem zdrady i wierności, będący kryterium moralnej oceny zarówno postaci historycznych (np. Radziwiłł), jak i fikcyjnych (przede wszystkim Kmicic).

Z głównym motywem wiąże się sposób prezentacji zdarzeń -; Sienkiewicz ukazuje dwie fazy konfliktu polsko-szwedzkiego, w którym dużą rolę odegrała zdrada magnatów i części szlachty. Początkowy obraz wrogiego "potopu" przynosi bliskość całkowitej klęski Rzeczypospolitej, w której tylko nieliczni obywatele zdolni są do obrony jej suwerenności.

Przełomowym momentem, otwierającym drugą fazę wojny, jest obrona Częstochowy, rozpoczynająca bohaterski zryw narodu, zakończony zwycięstwem i ocaleniem ojczyzny.

Ukazanie wielkiego wysiłku narodu, który u progu całkowitej klęski jest w stanie zdobyć się na zwycięską walkę z silniejszym wrogiem sprawiło, że "Potop" jest uznawany za najbardziej "krzepiącą" z powieści Sienkiewicza "pisanych ku pokrzepieniu serc".

Czyta: Marek Walczak.

Zobacz tę książkę także w wersji papierowej.

Informacje techniczne

Wydawca: aleksandria
Autor: Henryk Sienkiewicz
Rok wydania: 2007
EAN: 9788360313145
ID: 92416

Zobacz również

Potop (3 CD mp3)
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...