TOP 50 - szczególnie polecamy!

KLIKNIJ i zobacz już teraz!

O książce

Radość życia radami ewangelicznymi cz. 2. Ubóstwo

Ocena:
(1 opinii)

"Ubóstwo" jest drugą z serii trzech płyt poświęconych radosnemu przeżywaniu rad ewangelicznych, zwłaszcza w konsekracji zakonnej. Składają się na nią konferencje nagrywane podczas trzyletniego cyklu skupień organizowanych w jezuickim Centrum Duchowości w Częstochowie.

Ubóstwo chrześcijańskie jest zakorzenione w miłości, która - jak mówił św. Ignacy Loyola - polega na nieustannym wzajemnym udzielaniu sobie darów; jest ona oddawaniem wszystkiego, z sobą włącznie i jednoczesnym przyjmowaniem wszystkiego od drugiej osoby. Pierwszym czynem miłości jest właśnie stać się ubogim z drugim i dla drugiego.

Trzy rady ewangeliczne: ubóstwo, posłuszeństwo, czystość, stały się inspiracją chrześcijańskich form życia monastycznego i zakonnego, wpisując się tym samym w dzieje jako wielka karta ludzkiej wolności.

Osoby konsekrowane, tzn. żyjące tymi radami na podstawie złożonych ślubów, powinny doświadczać potrójnego wyzwolenia. Ubóstwo wyzwala z uścisku tego, co materialne; posłuszeństwo uwalnia od bałwochwalczej władzy ego, upodabniając do Syna oddanego Ojcu; czystość wyzwala spod panowania tego, co cielesne, wprowadzając w oblubieńczy wymiar agape.

Autor jest kierownikiem duchowym, rekolekcjonistą, a obecnie pełni funkcję dyrektora Centrum Duchowości w Częstochowie. Odbył studia specjalistyczne z teologii duchowości w Rzymie i Madrycie. Pełnił funkcję kierownika duchowego jezuickich kleryków w Krakowie. Jest autorem artykułów z dziedziny duchowości, zwłaszcza ignacjańskiej.

Na płytę w formacie mp3 składają się następujące konferencje:

  1. Podstawy biblijne ubóstwa
  2. Nauczanie Kościoła. Rola Słowa Bożego
  3. Różne wymiary ubóstwa
  4. Nowe formy ubóstwa
  5. Wprowadzenie do modlitwy: Łk 12,13-21 Bogaty głupiec
  6. Co przeszkadza, a co pomaga w praktykowaniu ewangelicznej rady ubóstwa?
  7. Homilia na podstawie Ewangelii z Łk 16,19-31, z XXVI Niedzieli C

Opinie naszych Klientów (1 opinii)Napisz swoją opinię

Wartościowa

Jak dla nas jest to bardzo wartościowa płyta w nowy świeży sposób przedstawia życie radami ewangelicznymi, dobrze się słucha i wiele pozostaje w pamięci i w życiu. Polecamy!

autor opinii: Monika Sołowiej

Informacje techniczne

Rodzaj nośnika: miękka
Wydawca: Rhetos
Autor: o. Tomasz Oleniacz SJ
Rok wydania: 2000
ID: 445569

Zobacz również

Radość życia radami ewangelicznymi cz. 2. Ubóstwo
Książka niedostępna
Gwarancja satysfakcji
Mogą Cię również zainteresować książki...